Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovenskí stavbári drahí ako Srbi

14.09.2011, 07:00 | Martin Rojko | © 2011 News and Media Holding

Náklady sú o tretinu nižšie než v Británii a porovnateľné s Ukrajinou či Portugalskom

  • Tlačiť
  • 0

Stavebné náklady vo Švajčiarsku sú o vyše štvrtinu vyššie ako kdekoľvek inde vo svete. Vyplýva to z každoročného prieskumu konzultačnej spoločnosti EC Harris, porovnávajúceho cenu stavebných nákladov v 55 krajinách. Porovnávacou bázou sú ceny na juhozápade Veľkej Británie (hodnota 100 v indexe). Cena výstavby na Slovensku dosahuje úroveň zhruba o 35 % nižšiu ako v Británii a je porovnateľná s Portugalskom, Srbskom, či Ukrajinou. Z okolitých krajín zaostáva okrem Poľska aj za Českom a Maďarskom.

Európsky kontinent je naďalej najdrahším kontinentom pre výstavbu, pričom až osem z prvých desiatich priečok patria nejakej európskej krajine. Cena výstavby vo Švajčiarsku je o 71 % vyššia ako vo Veľkej Británii, kde sú náklady v súčasnosti o 20 % nižšie ako na vrchole trhu z polovice roku 2008. Dodávatelia sú stále odhodlaní stenčovať svoje marže, len aby si zabezpečili kontrakty vo vysoko konkurenčnom prostredí.

Pozíciu druhého najdrahšieho trhu pre výstavbu si udržalo Dánsko, v tesnom závese nasledované škandinávskym susedom zo Švédska. Jedinými neeurópskymi trhmi v prvej desiatke sú Austrália a Kanada. Naopak, najlacnejšie sa stavia v Indii a na Srí Lanke, pri cenách zhruba o 72 % nižších ako v Británii. Podľa štúdie nie je prekvapujúce obsadenie prvej trojky. Dôvodom sú vysoké náklady na stavebnú prácu a potreba dovážania materiálov.

Stavebné náklady sú pomerne zhodné medzi krajinami EÚ. V Írsku, Nemecku, Francúzsku, Rakúsku, Taliansku, Belgicku a Holandsku sú nižšie zhruba do 20 % ako v Británii. Lacnejšie sú v strednej a východnej Európe, o 30 % v Poľsku až po 45 – 50 % v najlacnejších trhoch ako Bosna, Macedónsko a Bulharsko. Podľa autorov štúdie, náklady ešte viac klesnú v krajinách, ktoré získali pôžičku Medzinárodného menového fondu, pretože tu nebudú k dispozícii peniaze na veľké verejné projekty a teda nižší dopyt po stavebných prácach. To platí napríklad pre nášho južného suseda Maďarsko.

Ekonomické problémy tzv. PIIGS krajín sa premietli aj do zníženia stavebných nákladov za posledný rok. V Írsku o 14 %, Španielsku 8 %, Grécku o 5 %. S pokračujúcimi problémami možno očakávať ďalší tlak na znižovanie cien. Podľa údajov EC Harris stavebné náklady v Rusku vzrástli za posledný rok o 9 %, zatiaľ čo v Poľsku klesli o 5 %. A to aj napriek prebiehajúcim prípravám na európsky šampionát vo futbale v budúcom roku a realizovaniu veľkých verejných projektov.

naklady1.jpg

Vyššie náklady súvisia najmä s výrazným nárastom komodít za ostatných dvanásť mesiacov. Ceny ocele, medi, či ropy sa nachádzajú pri historických maximách, čo predstavuje riziko pre dodávateľov tendrujúcich za pevne stanovené ceny. „Vyššie ceny materiálov sú problémom najmä v krajinách s nižšími nákladmi, kde môžu mať veľký dopad na cenu výstavby,“ pripomína štúdia. Údaje boli zberané ako náklady na meter štvorcový pre široké spektrum typov budov, od priemyselných, cez kancelárske, obchodné až po rezidenčné a hotelové. Všetky nehnuteľnosti považuje štúdia za medzinárodné, ktoré boli postavené podľa západoeurópskych štandardov kvality.

Ilustračné foto - Flickr

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)