Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slovensko dostane najviac nákupných centier

01.05.2008, 07:53 | Peter Kremský | © 2008 News and Media Holding

RegioPlan: Záujem o investície v SVE neutícha, príde tvrdý konkurenčný boj.

  • Tlačiť
  • 0

Na Slovensku by sa v najbližších rokoch malo postaviť až 46 nákupných centier. Je to najviac v strednej Európe a ide aj o jeden z najväčších pripravovaných balíkov predajných plôch v krajinách strednej a východnej Európy (SVE). Viac shopping centier by mali postaviť iba v podstatne väčších krajinách, ako sú Rumunsko a Ukrajina.

Vyplýva to z najnovšej štúdie viedenskej poradenskej firmy RegioPlan Consulting, ktorá sa zaoberá výskumom a analýzami trhu maloobchodu v Rakúsku a SVE, ako aj analýzami jednotlivých lokalít pre realitné investície. Podľa nej sa najviac nákupných centier plánuje v Rumunsku – 79 a na Ukrajine o desať menej. Podobný počet ako na Slovensku sa má vystavať aj v Bulharsku, o niečo menej v Poľsku, Česku a Maďarsku.

naksvk.jpg

„Záujem zahraničných investorov o projekty v SVE neutícha aj napriek realitnej a burzovej kríze v USA a západnej Európe,“ konštatuje RegioPlan. „Štúdia potvrdzuje, že boom ešte dlho neskončí.“ Pokles výnosovosti a prehriate trhy však naznačujú, že bude stále dôležitejšie dobré zabezpečenie investícií. Často sa nové aktivity rozbiehajú bez dôkladných prieskumov a len na základe miestnych kontaktov, upozorňujú analytici.

Podľa RegioPlanu je pre nákupné centrum rozhodujúce, či ho za svoje prijmú spotrebitelia, pričom ich potenciál je obmedzený. Rast kúpnej sily obyvateľstva totiž nie je úmerný rozširovaniu predajnej plochy. Príde teda k tvrdému konkurenčnému boju. Napriek tomu je v strednej a východnej Európe stále priestor pre kvalitné projekty, myslí si rakúska poradenská firma.

Zdroj tabuľky: RegioPlan

00_bublina.jpg

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)