Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stavali jadrovú elektráreň Mochovce, teraz ich štát posiela do konkurzu

03.01.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Stavebná spoločnosť Unistav Bojnice mieri do konkurzu. Posiela ju tam Daňový úrad Trenčín. Firma, ktorá sa borí s problémami už niekoľko rokov, dopláca podľa jej majiteľa na pôžičku ešte z roku 2008. Stavebníci pritom figurovali medzi firmami, ktoré sa podieľali na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Korene problémov siahajú do roku 2008. Práve vtedy si firma Unistav Bojnice zobrala úver od spoločnosti ČSOB Leasing. Jeho cieľom bol nákup šiestich špecializovaných vozidiel. Stavebník úver splácal tri roky, v roku 2011 sa však v dôsledku nezaplatených faktúr dostal do problémov.

Nahromadené dlhy sa firma rozhodla riešiť reštrukturalizáciou. Práve po jej vyhlásení im ČSOB Leasing zobral špecializovanú techniku. „ČSOB Leasing nám odobral kľúčové strojné zariadenia a firma začala naberať vodu. Dnes takto ťaháme štvrtý rok. Zo šesťdesiatich zamestnancov ostali štyria,“ vysvetľoval v máji tohto roka pre portál Naša Prievidza majiteľ firmy Roman Horinka.

Po tomto kroku nasledoval súdny spor i sťažnosť na okresnú prokuratúru. Voči postupu štátnych orgánov sa konateľ firmy dokonca odhodlal protestovať pred prievidzkou prokuratúrou. Firme sa pritom kopili dlhy a odvracala aj pokus o vyhlásenie konkurzu. „Je to sofistikovaný podvod bielych golierov. Majetok firmy rozkradnú a našim obchodným priateľom, z ktorých sa stali veritelia, ostanú omrvinky, “ sťažoval sa R. Horinka.

Neprehliadnite

Firma dnes dlží Sociálnej poisťovni takmer 240-tisíc eur, nedoplatky eviduje aj Finančná správa. Podľa aktuálnych čísel sa nedoplatok pohybuje na úrovni takmer 330-tisíc eur. Práve Daňový úrad v Trenčíne sa rozhodol riešiť situáciu súdne.

„Okresný súd Trenčín v právnej veci navrhovateľa - veriteľa Slovenská republika - Daňový úrad Trenčín (...) začína sa konkurzné konanie voči dlžníkovi - obchodnej spoločnosti Unistav Bojnice,“ konštatoval Okresný súd v Trenčíne.

Firma sa špecializovala na menšie stavby environmentálneho charakteru. Stavala zväčša čističky odpadových vôd, kanalizácie či vodovody. Podieľala sa však aj na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce, kde mala na starosti úpravu povrchov a aplikáciu náterov.

Portál Aktuality spomínal majiteľa spoločnosti aj v súvislosti s dotáciou pre neziskovku Senior Nitrianske Rudno, ktorú sám vedie. V marci tohto roka dostala neziskovka dotáciu od Úradu vlády SR vo výške 126 720 eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy konkurz, Stavebná spoločnosť

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako Poraďte sa zdarma, akú hodnotu má dnes vaša nehnuteľnosť a získajte pri jej predaji čo najviac!

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát