Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stavbári žiadajú od vlády záväzný plán výstavby diaľnic

28.12.2016 | SITA

Vláda by mala vypracovať záväzný harmonogram výstavby diaľnic, ktorý by priniesol väčšiu istotu pravidelných investícií. Myslia si to štyri pätiny riaditeľov stavebných spoločností oslovených v rámci analýzy slovenského stavebníctva za štvrtý kvartál spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research. Veľké stavebné firmy s týmto návrhom súhlasia úplne.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy

CEEC

Kapacity slovenských stavebných spoločností boli počas aktuálneho prieskumu, teda v novembri a decembri, zaplnené v priemere na 87 percent. Oproti minulej kvartálnej analýze slovenského stavebníctva z augusta ide o pokles vyťaženosti firiem o štyri percentuálne body. Horšie si viedli iba spoločnosti zamerané na inžinierske stavby, ktoré vykazovali využitie kapacít na 84 percent.

Riaditeľ spoločnosti Hochtief SK Miroslav Beka informoval, že stav zamestnancov bol z minulých období nastavený veľmi opatrne, takže teraz majú kapacity využité na sto percent. „Ukončením niektorých projektov nám časť odbornej výrobnej kapacity ostáva nepokrytá, ale pre ďalšie sortimenty predpokladáme prijímanie nových zamestnancov na realizáciu novozískaných projektov v roku 2017,“ hovorí M. Beka.

Spoločnosť Hant BA má vyťažené kapacity zhruba na 90 až 95 percent. „Zámerne neuvádzam vyššie číslo, lebo stále sa môže objaviť zákazník, pre ktorého tie kapacity zväčšiť dokážeme,“ tvrdí obchodný riaditeľ spoločnosti Erik Ivaničko. Stavbári získavajú 61 percent zákaziek od stálych zákazníkov a v prípade inžinierskych spoločností je tento podiel 73 percent.

Neprehliadnite

Pre rovnomerný vývoj slovenského stavebníctva by podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Váhostav - SK Mariána Moravčíka bolo vhodné, aby štát, ako najväčší investor v tejto oblasti, mal pravidelne pripravený zásobník projektov, ktoré by súťažil. „Uvítali by sme, ak by vznikol záväzný harmonogram spolu s finančným krytím pre veľké stavebné projekty. Dnes je totiž bežné, že sú obdobia, keď štát naraz súťaží viacero projektov, a potom zase obdobia, keď stavebné firmy nemajú možnosť uchádzať sa o veľké zákazky,“ vysvetľuje M. Moravčík.

Rovnako dôležité je podľa šéfa Váhostavu, aby na obsadenie odborných miest nemal vplyv výsledok volieb a aby boli na tieto pozície vybraní odborníci bez politického vplyvu. Stáva sa totiž, že na vyslovene odborné miesta sú dosadení politickí nominanti a tí sa potom menia so zmenou politickej strany. Zároveň s touto zmenou sa upravujú a vyberajú priority v danej oblasti stavebníctva.

„Považujeme za dôležité, aby sa štát viac zamyslel nad skutočnosťou, akým spôsobom bude podporovať domáce stavebné spoločnosti reálne zamestnávajúce ľudí. A to preto, aby sa nestávalo, že zahraničná stavebná spoločnosť s 50 zamestnancami vyhrá zákazku za 100 miliónov eur. V praxi sa potom obchoduje dvakrát - v prvom kole štát a v druhom kole zahraničná "stavebná" spoločnosť, ktorá však nemá vlastné kapacity,“ upozorňuje M. Moravčík.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy CEEC

Realitná inzercia

PRENÁJOM - Ponuka bytov v Panorama City

PRENÁJOM - Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 2i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€ Smart Brokers vám ponúka na prenájom pekný 2-izbový mezonet s výľadom na Dunaj. Cena za energie a služby je 200€. Možnosť prenájmu aj parkovacieho miesta.

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke Tento nový byt so záhradkou musíte vidieť. Nachádza blízko jazera v rodinnom dome s 3 bytmi. Dom bol kolaudovaný v 2016. V cene bytu sú aj 2 parkovacie miesta.

Pridať inzerát