Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stavbári žiadajú od vlády záväzný plán výstavby diaľnic

28.12.2016, 12:00 | SITA

Vláda by mala vypracovať záväzný harmonogram výstavby diaľnic, ktorý by priniesol väčšiu istotu pravidelných investícií. Myslia si to štyri pätiny riaditeľov stavebných spoločností oslovených v rámci analýzy slovenského stavebníctva za štvrtý kvartál spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research. Veľké stavebné firmy s týmto návrhom súhlasia úplne.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Kapacity slovenských stavebných spoločností boli počas aktuálneho prieskumu, teda v novembri a decembri, zaplnené v priemere na 87 percent. Oproti minulej kvartálnej analýze slovenského stavebníctva z augusta ide o pokles vyťaženosti firiem o štyri percentuálne body. Horšie si viedli iba spoločnosti zamerané na inžinierske stavby, ktoré vykazovali využitie kapacít na 84 percent.

Riaditeľ spoločnosti Hochtief SK Miroslav Beka informoval, že stav zamestnancov bol z minulých období nastavený veľmi opatrne, takže teraz majú kapacity využité na sto percent. „Ukončením niektorých projektov nám časť odbornej výrobnej kapacity ostáva nepokrytá, ale pre ďalšie sortimenty predpokladáme prijímanie nových zamestnancov na realizáciu novozískaných projektov v roku 2017,“ hovorí M. Beka.

Spoločnosť Hant BA má vyťažené kapacity zhruba na 90 až 95 percent. „Zámerne neuvádzam vyššie číslo, lebo stále sa môže objaviť zákazník, pre ktorého tie kapacity zväčšiť dokážeme,“ tvrdí obchodný riaditeľ spoločnosti Erik Ivaničko. Stavbári získavajú 61 percent zákaziek od stálych zákazníkov a v prípade inžinierskych spoločností je tento podiel 73 percent.

Neprehliadnite

Pre rovnomerný vývoj slovenského stavebníctva by podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Váhostav - SK Mariána Moravčíka bolo vhodné, aby štát, ako najväčší investor v tejto oblasti, mal pravidelne pripravený zásobník projektov, ktoré by súťažil. „Uvítali by sme, ak by vznikol záväzný harmonogram spolu s finančným krytím pre veľké stavebné projekty. Dnes je totiž bežné, že sú obdobia, keď štát naraz súťaží viacero projektov, a potom zase obdobia, keď stavebné firmy nemajú možnosť uchádzať sa o veľké zákazky,“ vysvetľuje M. Moravčík.

Rovnako dôležité je podľa šéfa Váhostavu, aby na obsadenie odborných miest nemal vplyv výsledok volieb a aby boli na tieto pozície vybraní odborníci bez politického vplyvu. Stáva sa totiž, že na vyslovene odborné miesta sú dosadení politickí nominanti a tí sa potom menia so zmenou politickej strany. Zároveň s touto zmenou sa upravujú a vyberajú priority v danej oblasti stavebníctva.

„Považujeme za dôležité, aby sa štát viac zamyslel nad skutočnosťou, akým spôsobom bude podporovať domáce stavebné spoločnosti reálne zamestnávajúce ľudí. A to preto, aby sa nestávalo, že zahraničná stavebná spoločnosť s 50 zamestnancami vyhrá zákazku za 100 miliónov eur. V praxi sa potom obchoduje dvakrát - v prvom kole štát a v druhom kole zahraničná "stavebná" spoločnosť, ktorá však nemá vlastné kapacity,“ upozorňuje M. Moravčík.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Ikea, MUW Saatchi&Saatchi

Realitná inzercia

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v luktatívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy • Ružová ulica - Senec • 3-izbový byt s vlastným kúrením • podlahová plocha bytu 64 m2 + terasa 10 m2 • tichá novovybudovaná lokalita

Pridať inzerát