Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stavbári žiadajú od vlády záväzný plán výstavby diaľnic

28.12.2016 | SITA

Diskusia (1 reakcia) Pravidlá diskusie

28.12.2016 | Roman Kanala

Štát by mal mať záujem, aby sa odborné kapacity v rezorte nestrácali. K tomu treba dať stavbárom zákazky. Ale to neznamená, že firmy budú zákazky dostávať ako doživotnú rentu. Ani to neznamená, že ich budú dostávať všetci. Dostávať ich bude stavebná branž.

Zo strany štátu by malo ísť o to, aby neboli prekážky konkurencii, ako kartely, podvodné bankroty, obchádzanie zákona. Ďalej by štát mal zrušiť prekážky podnikaniu, ako finančná a nefinančná buzerácia firiem, nútené úverovanie štátu firmami cez DPH, ale tiež zrušiť minimálnu mzdu a súbeh výpovednej lehoty s odstupným. To by pomohlo mobilite pracovnej sily a umožnilo by to firmám naberať si pracovnú silu podľa potreby s vedomím, že ich potom budú môcť bez penality znovu vypustiť do prírody.

Švajčiari dávajú prácu jednej špecifickej branži a to je razenie tunelov. Skúsenosti z minulosti ukázali, že ak je pridlhá pomlčka medzi dvoma stavbami, firma poprepúšťa špecialistov a potom sa už nedarí znovu poskladať tím. Ďalšie zakázky sú potom drahšie. Dnešné razenie už nie je ako kedysi, keď bol jeden inžinier a niekoľko tisíc robotníkov. Tretina až polovica pracovníkov sú vysoko kvalifikovaní odborníci, ktorí ak sú prepustení, prácu si budú musieť hľadať aj na druhom konci sveta. A potom treba prijímať nových pracovníkov tiež zďaleka. Ľudské zdroje sa môžu stať limitujúcim faktorom produktivity s postupujúcim technickým pokrokom, keď už zamestnanci nie sú jednoduchí vymeniteľní robotníci. Tak sa plynulo stavajú nové a nové tunely. Potreba existuje stále. Ale potom neslobodno mať v krajine Žilinu.