Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stavebné firmy očakávajú rast, hoci aktuálne klesajú

17.10.2016 | Katarína Šebejová | © 2016 News and Media Holding

Výkonnosť slovenského stavebníctva by mala vzrásť v priemere o 3,6 percenta v tomto roku a o 3,1 percenta v roku 2017. Kladný tohtoročný vývoj produkcie predpokladá 79 riaditeľov stavebných spoločností zo stovky respondentov pravidelného kvartálneho prieskumu spoločnosti CEEC Research. Tržby stavebných podnikov by pritom mali rásť ešte o čosi rýchlejšie než samotná produkcia.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Dariť sa má predovšetkým malým a stredným firmám, ktoré očakávajú štvorpercentný rast produkcie a podnikom zameraným na pozemné stavby, ktoré sú ešte optimistickejšie a predpokladajú až 4,6-percentné zvýšenie tohtoročných výkonov.

Veľké spoločnosti a firmy zamerané na inžiniersku výstavbu sú v predpovediach oveľa opatrnejšie. Zhodne predvídajú stagnáciu sektora a iba nepatrný priemerný rast stavebnej produkcie o 0,6 percenta, respektíve 0,8 percenta ako aj mierny prepad tržieb o 0,8 respektíve 0,4 percenta.

V roku 2017 by sa podľa najnovšieho výskumu malo dariť už všetkým, pričom 79 percent riaditeľov odhaduje rast tržieb v priemere o 3,3 percenta.

Od začiatku roka prepad o šesť percent

Po ôsmich mesiacoch tohto roka sa odvetvové výkony v porovnaní s vlaňajškom prepadajú už o šesť percent. Trojpercentný medziročný rast vykazujú len najmenšie podniky, ktoré majú do 20 zamestnancov. Najväčšie, zamestnávajúce 500 a viac ľudí mali bezmála sedempercentný výkonnostný pokles.

Ešte po prvom polroku 2016 bola situácia iná, medziročný rast produkcie totiž zaznamenali nielen najmenšie firmy, ale aj najväčšie podniky, a to o vyše 11 percent. Celkový medziročný prepad výkonov nebol v tom čase ani jedno percento.

Neprehliadnite

Agregované tržby sa v stavebníctve po prvý raz znížili v marci a po ôsmich mesiacoch sa ich medziročný pokles prehĺbil na 8,9 percenta. Priemerný počet zamestnaných osôb si však zachoval mierny rast o 1,7 percenta a priemerná mesačná mzda podrástla o 5,5 percenta. Korešponduje to aj s vyjadreniami riaditeľov najväčších stavebných podnikov pre CEEC Research.

Magdaléna Dobišová, generálna riaditeľka Skanska SK hovorí, že vlastné kapacity majú vyťažené asi na 80 percent, ale nebudú prepúšťať. Čakajú na začatie už obstaraných projektov na výstavbu železnice a diaľnice, ktoré začnú na jeseň, respektíve na jar 2017. Tento posun začatia prác na veľkých stavbách vyvoláva zvýšené náklady na udržanie ľudí vo firme, dodáva.

Obchodný riaditeľ Doprastavu Ján Záhradník očakáva na trhu špecializovaných personálnych kapacít v najbližšom čase určité turbulencie, nakoľko zahraničné firmy úspešné v projekte PPP sa podľa neho budú snažiť získať odborné kapacity z domácich firiem za každú cenu.

Zaberie PPP

Aktuálne sú kapacity stavebných firiem na Slovensku naplnené na 91 percent, čo je najviac od roku 2008. Len firmy zamerané na inžiniersku výstavbu evidovali v auguste 2016, keď CEEC Research výskum robila, 17 percent voľných kapacít.

Až 54 percent oslovených spoločností má pritom rovnaký objem práce ako pred rokom, 32 percent hovorí o náraste zákaziek a naopak, výrazný úbytok hlási 26 percent spoločností zameraných na inžiniersku výstavbu.

Podľa najaktuálnejšieho septembrového konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR v stavebníctve predpokladá takmer polovica zo štyristo respondentov zvýšenie stavebnej aktivity v nasledujúcich troch mesiacoch, 41 percent očakáva stabilizáciu a len 12 percent zníženie.

Na základe objednávok majú firmy zabezpečenú prácu v priemere na 9,8 mesiaca. Najvyššiu zásobu práce podľa veľkostných kategórií majú podniky s 500 a viac zamestnancami, takmer na jeden a pol roka a z hľadiska výrobného zamerania sú to podniky vykonávajúce inžinierske stavby, ktoré majú zmluvne potvrdené objednávky na čosi vyše roka.

Aktuálne stavebníctvo držia byty a mierny rast v segmente nebytových budov, za medziročným prepadom je pokles v inžinierskej výstavbe. Ďalší pozitívny vývoj sektora má priniesť budúci rok.

Najlepšie výsledky by mohli mať veľké spoločnosti, ich riaditelia totiž očakávajú až 4,3-percentný priemerný rast výkonov. Podľa J. Záhradníka bude tento rast výsledkom nových stavieb diaľnic D1 a D3 a rekonštrukcie železníc, ale predovšetkým začatím prác na projekte PPP D4/R7.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy CEEC, stavebníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke Tento nový byt so záhradkou musíte vidieť. Nachádza blízko jazera v rodinnom dome s 3 bytmi. Dom bol kolaudovaný v 2016. V cene bytu sú aj 2 parkovacie miesta.

REB.sk Kompl rekonšt. 3izb byt na Vajnorska,

REB.sk Kompl rekonšt. 3izb byt na Vajnorska, REB REAL PARTNERS ponúka na predaj luxusne zrekonštruovaný 3izb byt s úžasnou atmosférou na Vajnorskej ulici, v tesnej blízkosti Trnavského mýta.

Pridať inzerát