Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stavebné firmy očakávajú rast, hoci aktuálne klesajú

17.10.2016, 15:23 | Katarína Šebejová | © 2016 News and Media Holding

Výkonnosť slovenského stavebníctva by mala vzrásť v priemere o 3,6 percenta v tomto roku a o 3,1 percenta v roku 2017. Kladný tohtoročný vývoj produkcie predpokladá 79 riaditeľov stavebných spoločností zo stovky respondentov pravidelného kvartálneho prieskumu spoločnosti CEEC Research. Tržby stavebných podnikov by pritom mali rásť ešte o čosi rýchlejšie než samotná produkcia.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Dariť sa má predovšetkým malým a stredným firmám, ktoré očakávajú štvorpercentný rast produkcie a podnikom zameraným na pozemné stavby, ktoré sú ešte optimistickejšie a predpokladajú až 4,6-percentné zvýšenie tohtoročných výkonov.

Veľké spoločnosti a firmy zamerané na inžiniersku výstavbu sú v predpovediach oveľa opatrnejšie. Zhodne predvídajú stagnáciu sektora a iba nepatrný priemerný rast stavebnej produkcie o 0,6 percenta, respektíve 0,8 percenta ako aj mierny prepad tržieb o 0,8 respektíve 0,4 percenta.

V roku 2017 by sa podľa najnovšieho výskumu malo dariť už všetkým, pričom 79 percent riaditeľov odhaduje rast tržieb v priemere o 3,3 percenta.

Od začiatku roka prepad o šesť percent

Po ôsmich mesiacoch tohto roka sa odvetvové výkony v porovnaní s vlaňajškom prepadajú už o šesť percent. Trojpercentný medziročný rast vykazujú len najmenšie podniky, ktoré majú do 20 zamestnancov. Najväčšie, zamestnávajúce 500 a viac ľudí mali bezmála sedempercentný výkonnostný pokles.

Ešte po prvom polroku 2016 bola situácia iná, medziročný rast produkcie totiž zaznamenali nielen najmenšie firmy, ale aj najväčšie podniky, a to o vyše 11 percent. Celkový medziročný prepad výkonov nebol v tom čase ani jedno percento.

Neprehliadnite

Agregované tržby sa v stavebníctve po prvý raz znížili v marci a po ôsmich mesiacoch sa ich medziročný pokles prehĺbil na 8,9 percenta. Priemerný počet zamestnaných osôb si však zachoval mierny rast o 1,7 percenta a priemerná mesačná mzda podrástla o 5,5 percenta. Korešponduje to aj s vyjadreniami riaditeľov najväčších stavebných podnikov pre CEEC Research.

Magdaléna Dobišová, generálna riaditeľka Skanska SK hovorí, že vlastné kapacity majú vyťažené asi na 80 percent, ale nebudú prepúšťať. Čakajú na začatie už obstaraných projektov na výstavbu železnice a diaľnice, ktoré začnú na jeseň, respektíve na jar 2017. Tento posun začatia prác na veľkých stavbách vyvoláva zvýšené náklady na udržanie ľudí vo firme, dodáva.

Obchodný riaditeľ Doprastavu Ján Záhradník očakáva na trhu špecializovaných personálnych kapacít v najbližšom čase určité turbulencie, nakoľko zahraničné firmy úspešné v projekte PPP sa podľa neho budú snažiť získať odborné kapacity z domácich firiem za každú cenu.

Zaberie PPP

Aktuálne sú kapacity stavebných firiem na Slovensku naplnené na 91 percent, čo je najviac od roku 2008. Len firmy zamerané na inžiniersku výstavbu evidovali v auguste 2016, keď CEEC Research výskum robila, 17 percent voľných kapacít.

Až 54 percent oslovených spoločností má pritom rovnaký objem práce ako pred rokom, 32 percent hovorí o náraste zákaziek a naopak, výrazný úbytok hlási 26 percent spoločností zameraných na inžiniersku výstavbu.

Podľa najaktuálnejšieho septembrového konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR v stavebníctve predpokladá takmer polovica zo štyristo respondentov zvýšenie stavebnej aktivity v nasledujúcich troch mesiacoch, 41 percent očakáva stabilizáciu a len 12 percent zníženie.

Na základe objednávok majú firmy zabezpečenú prácu v priemere na 9,8 mesiaca. Najvyššiu zásobu práce podľa veľkostných kategórií majú podniky s 500 a viac zamestnancami, takmer na jeden a pol roka a z hľadiska výrobného zamerania sú to podniky vykonávajúce inžinierske stavby, ktoré majú zmluvne potvrdené objednávky na čosi vyše roka.

Aktuálne stavebníctvo držia byty a mierny rast v segmente nebytových budov, za medziročným prepadom je pokles v inžinierskej výstavbe. Ďalší pozitívny vývoj sektora má priniesť budúci rok.

Najlepšie výsledky by mohli mať veľké spoločnosti, ich riaditelia totiž očakávajú až 4,3-percentný priemerný rast výkonov. Podľa J. Záhradníka bude tento rast výsledkom nových stavieb diaľnic D1 a D3 a rekonštrukcie železníc, ale predovšetkým začatím prác na projekte PPP D4/R7.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy CEEC, stavebníctvo

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v luktatívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát