Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stavebníctvo si užíva dobré časy. Otázka je ako dlho

03.06.2019, 05:01 | Katarína Šebejová | © 2019 News and Media Holding

Pohľad na výsledky stavbárov hovorí, že vlani o prácu nemali núdzu. Štatistiky, hoci len predbežné, to dokazujú. Pridaná hodnota v stavebníctve v bežných cenách prekvapila. Stúpla dvojciferne, o vyše 12 percent, a prekročila magických sedem miliárd eur. Stavebníctvo rástlo dvakrát rýchlejšie ako slovenská ekonomika.

  • Tlačiť
  • 0

Na odvetvie, ktoré v rozhodujúcej miere živia domáce zákazky, z hrubého domáceho produktu vytvoreného v slovenskom hospodárstve pripadlo 7,8 percenta. Podiel na zamestnanosti podľa národohospodárskej metodiky však podrástol nepatrne a zostal na úrovni 7,3 percenta. Z vyše 2,4 milióna celkovo zamestnaných bolo v stavebníctve bezmála 176,5-tisíc osôb.

Podľa podnikových údajov vrátane odhadov za živnostníkov stavebná produkcia medziročne stúpla až o 8,4 percenta po zohľadnení cenových zmien. Prekročila 5,8 miliardy eur, a ak by sme pridali ešte čosi vyše pol milióna eur, dosiahla by bájnu úroveň z roka 2008. Tento zázrak sa síce vlani nekonal, ale niekoľko iných míľnikov stavbári zdolali.

Inžinierske stavby vzrástli až o pätinu. Atakovali hranicu dvoch miliárd a chýbalo im necelých 12 miliónov eur, aby ju pokorili. Podiel na domácej stavebnej produkcii vytiahli na 36 percent. Ubrali nebytovým budovám, ktoré presiahli dve miliardy eur a stále prevažovali. Od začiatku milénia však prvý raz mali menej ako 40-percentnú účasť na výkonoch stavbárov.

S budovami rástli menší

Rast v inžinierskych stavbách sa odrážal v lepších výsledkoch najväčších firiem, ktoré majú 500 a viac zamestnancov. Vlani to tak nebolo, produkcia im mierne klesla a zostala pod miliardou eur. Údaje naznačujú, že v tomto segmente boli aktívnejší aj menší. Firmy zamestnávajúce od 50 do 250 ľudí sa sumárnou stavebnou výrobou dostali nad miliardu eur.

Neprehliadnite

Ešte dynamickejšie a vyššie, až nad 1,3 miliardy eur, zdvihli spoločnú produkciu také firmy

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v stavebníctve a realitách

Tagy stavebná produkcia

Diskusia (0 reakcií)