Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sto rokov Československa: vyberte stavbu storočia

20.06.2018, 10:25 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

Slováci a Česi môžu vybrať najvýznamnejšiu stavbu, ktorá vznikla počas sto rokov od založenia Československej republiky. Pri príležitosti osláv výročia vzniku spoločného štátu vyhlásili stavebné komory a zväzy oboch krajín anketu Česká a slovenská stavba storočia, do ktorej nominovali 66 českých a 34 slovenských objektov.

  • Tlačiť
  • 16

Projekt chce propagovať úspechy českého a slovenského staviteľstva v priebehu uplynulých sto rokov. V Československu a neskôr v Českej a Slovenskej republike bolo postavených mnoho významných stavieb dôležitých pre spoločenský vývoj. Do zoznamu boli zaradené stavebné a architektonické diela s ohľadom na ich význam a prínos od roku 1918 do súčasnosti.

  • Hlasujte na konci článku v ankete redakcie.

„Spolupráca s našimi českými kolegami bola vždy nadštandardná. Bolo prirodzené, že sme sa zapojili do aktivity, ktorá má prispieť k propagácii kvalitných stavebných diel v našich krajinách,“ hovorí profesor Vladimír Benko, predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov. Vyhlasovateľmi ankety sú popri nej Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov, Český zväz stavebných inžinierov, Slovenský zväz stavebných inžinierov a SIA – Rada pre výstavbu ČR.

Vila Tugendhat v BrneZdroj: Wikimedia / Petr1987 | CC

Hlasovať je možné na internetovej stránke projektu do 15. septembra tohto roka. Ľudia môžu prideliť hlas jednej až desiatim stavbám. K projektu bude vydaná aj kniha a od septembra sa uskutočnia naprieč Českom a Slovenskom putovné výstavy, ktoré predstavia nominované stavby.

Medzi nimi sú veľmi rôznorodé projekty. Ikonické stavby z obdobia prvej republiky reprezentujú napríklad obytné domy Manderla a Avion v Bratislave, druhá budova Matice slovenskej v Martine, Obchodný dom Biela labuť v Prahe, Salón republiky v Hradci Králové, Vila Tugendhat v Brne, Nová radnica v Ostrave či Baťove domy v Zlíne.

Neprehliadnite

Dostavby a rekonštrukcie významných pamiatok zastupujú napríklad Pražský aj Bratislavský hrad, Veletržní palác a Národné divadlo v Prahe, Karolinum Univerzity Karlovej v Prahe či Grand Hotel Kempinski na Štrbskom Plese.

Medzi nominované sa dostali aj viaceré mosty a diaľnice, vodné priehrady, elektrárne, továrne, športové haly, televízne veže, pamätníky ako Mohyla Generála M. R. Štefánika na Bradle, SNP v Banskej Bystrici alebo na pražskom Vítkove, záhradné mesto aj panelové sídliská či moderné stavby ako pražský Tancujúci dom, Národná banka Slovenska alebo trnavská City Arena.

  • Tlačiť
  • 16

Tagy architektúra, stavba storočia