Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Svetové mená v Bratislave

16.10.2010, 07:00 | Ľuboš Mistrík | © 2010 News and Media Holding

Realita na víkend. O hlavné mesto sa už bili mnohí známi architekti, ich ambície ostávajú na papieri

  • Tlačiť
  • 3

Návrh na riešenie Zóny Čulenova v centre Bratislavy z dielne britskej architektky irackého pôvodu Zahy Hadid vyvolal veľký ohlas. Či už v podobe čítanosti všetkého, čo sa o pripravovanom projekte popísalo alebo facebookových lajkov a zdieľania na fórach.

Obyvateľov nielen v Bratislave budúca podoba ich mesta zjavne zaujíma. Vedia to i niektorí investori, ktorí sa rozhodli svoje veľkolepé ambície skonzultovať aj so známym svetovým architektom. Väčšina projektov však ostala na papieri.

Najprv sa stavalo rýchlo a bez ohľadu na kvalitu, dispozície, či vzhľad budovy. Lebo sa aj rýchlo predávalo a ľudí to príliš nezaujímalo. Keď získali developerské firmy prvé referencie, zdroje, či prísľuby zdrojov na ďalšie projekty i nadšený tím, zainvestovali do architektúry.

River Park, pôvodný návrh

Jedným z prvých bol River Park pozdĺž dunajského nábrežia. Projekt z dielne firmy J&T Real Estate a holandského architekta Ericka van Egeraata mal byť výkladom hlavného mesta a jeho pýchou. Tento komplex v podstate ako jediný z dielne svetových architektov aj reálne stojí. Len v pozmenenej podobe a s prívlastkom kontroverzný. Developer totiž pôvodný návrh prerobil.

Panorama City, pôvodný návrh

Spoločnosť z impéria finančnej skupiny prilákala na Dunaj aj ďalšie veľké meno – španielskeho Ricardo Bofilla. Jeho dvojičky Panorama City neďaleko obľúbenej Eurovey, novostavby Slovenského národného divadla a kancelárskeho Tower 115 mali mať 150 metrov a ponúknuť 450 bytov, obchody, hotel, kancelárie a wellness. Z veľkolepých ambícií v kríze veľa neostalo a v súčasnosti sa podľa informácií TRENDreality.sk projekt prekresľuje a zreálňuje. Na niečo menšie a dostupnejšie.

Twin City

Lokalita oproti bratislavskej autobusovej stanici a za Dunajom sa dlho profilovala ako mrakodrapová. Dnes z nich zatiaľ nič nestojí, jednotlivé projekty len menia svojich majiteľov, ako napríklad vežiak, ktorý prešiel z rúk Hrivisu k Avestus Real Estate. Veľkolepým projektom spolu s menom známeho architekta malo byť Twin City od HB Reavisu. Britský Benoy nahradil pôvodný návrh krabicovitých budov oblinami a futuristickými bublinami. Vizualizácie síce existujú, no nekonečné povoľovania na bratislavských úradoch a menšia chuť investora stavať vyústili v stopku. Aj tu chce developer svoje ambície zreálniť.

Aupark Košice

Benoy sa však na Slovensku predsa len realizoval – a to pri budovanom košickom obchodnom centre Auparkplánovanom trenčianskom. Atraktívnejší vzhľad má mať aj iné nákupné centrum - Bory na severozápadnom okraji Bratislavy, ktoré začína stavať Penta. Vizualizáciu obchodov navrhol Massimiliano Fuksas.

Bory

Dôležité však bude sledovať, čo pod ťarchou zvýšených nákladov z podarených vizualizácií napokon ostane. Pretože práve vysoké náklady na výstavbu bývajú tým, čo vzletné ambície zrazí na zem. Preto je aj idea organických mrakodrapov, ktoré v centre metropoly nakreslila Zaha Hadid, stále len ideou. Obdivných pokrikov na vydarenú architektúru prinášajúcu so sebou nový nápad a príjemné miesto pre život už v Bratislave bolo. Treba sa developerov pýtať, prečo to tak často nakoniec dopadne úplne inak. A pripomínať im ich pôvodné ambície.

Zóna Čulenova

fcb promo facebook

na našej Facebook fan page aj vyradené súťažné návrhy Zóny Čulenova

Vizualizácie – Erick van Egeraat, J&T Real Estate, HB Reavis, Penta

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Realita na víkend