Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Banky: Neskúsených developerov na trhu pribúda

05.06.2019, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2019 News and Media Holding

Úspešný, priaznivý či veľmi silný. Takto charakterizovali slovenské banky vlaňajšok z pohľadu projektového financovania. Podobne ako minulé roky aj rok 2018 sa niesol v znamení výraznej aktivity vo všetkých segmentoch. Odzrkadlilo sa to na číslach, keď väčšina finančných domov objem financovania zvýšila. Jedným dychom však treba dodať, že vyhliadky na ďalšie mesiace sú opatrnejšie.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

banky

Kým pri porovnávaní rokov 2016 a 2017 bankári hovorili o miernom opadnutí dynamického rastu, vlani bola situácia pokojnejšia. „Pokračoval trend z roku 2017 – zlepšili sa podmienky pre klientov, a to najmä pri kvalitných projektoch. Celkovo sme posudzovali historicky najväčší počet projektov,“ konštatuje Karol Bielovský, vedúci oddelenia financovania nehnuteľností Slovenskej sporiteľne. Tá zaznamenala vlani takmer 15-percentný nárast objemu financovania nehnuteľností. Podľa K. Bielovského rástol hlavne segment bývania.

Rast predaja i nákladov

Práve dopyt po bývaní bol v poslednom roku badateľný. Na trhu sa síce stavia veľa, aj tak však ponuka nedokáže pokryť záujem. Evidovali to aj banky. „Rok 2018 bol bohatý na rezidenčné projekty naprieč celým Slovenskom, ktoré sa výborne predávali, zároveň sa stavali za vyššie náklady,“ potvrdzuje PR manažér VÚB Dominik Miša.

Neprehliadnite

Aj keď sa už vlani na trhu množili obavy z možnej krízy, v správaní klientov to badať nebolo. „Bolo cítiť, že klienti sú sebavedomí, veria 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika TREND TOP v stavebníctve a realitách

Tagy banky