Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trumpova plachta na obzore

10.06.2011, 16:53 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Panamský výškový hotel ponúka aj prelet na klubovú pláž na vzdialenom ostrove

  • Tlačiť
  • 0

Na začiatku júla otvoria v Paname najvyššiu a zároveň aj úžitkovou plochou najväčšiu budovu Južnej a Strednej Ameriky s plným názvom Trump Ocean ClubInternational Hotel TowerPanama. Hrubá stavba tristometrovej Gran Torre Costanera v Santiagu de Chile zatiaľ nie je dokončená.

Ide o prvý zahraničný hotel v Trump Hotel Collection, malom reťazci takzvaných condo hotelov, ktorý Donald J. Trump buduje ešte len štyri roky. Panamský hotel však má väčšiu plochu ako chicagsky objekt v tejto skupine, ktorý je druhou najväčšou budovou Spojených štátov.

Panamská 290-metrová veža má pritom o 26 poschodí menej ako striebristá chicagská budova z leštenej ocele od Skidmora, Owingsa and Merrilla, ktorú dokončili pred dvoma rokmi. Stojí na výbežku pevniny v novej panamskej rezidenčnej štvrti Punta Pacifica, postavenej zväčša na vysušenom území.

Susedí s finančnou štvrťou, na východe s luxusnou štvrťou Punta Paitilla zo šesťdesiatych rokov, v ktorej je dnes 55 výškových domov. Budovu v podobe plachty projektoval kolumbijský ateliér Arias Serna Saravia. Kolumbijčania (najmä Fajardo Moreno) sú okrem vzácnych výnimiek jediní, ktorí popri domácich architektoch navrhujú panamské výškové budovy.

Interiéry sú dielom špičkovej medzinárodnej firmy HBA/Hirsch Bedner Associates s centrálou v Atlante. Špecializuje sa na hotelový interiér a vytvorila napríklad Marina Bay Sands, predstavený v TRENDreality.sk.

Úzko s nimi spolupracovala dcéra D. Trumpa Ivanka Trumpová, výkonná viceprezidentka The Trump Organization. Zaujíma sa o dizajn podobne, ako jej matka Ivana.

V priestoroch je množstvo miestnych akcentov – od kobercov s motívom tropických panamských kvetov v Sky Lobby po vyrezávané čelá postelí v hotelových izbách v štýle miestnych ľudových šperkov. Zdobia ich tiež dve monumentálne sochy od svetoznámeho kolumbijského sochára Fernanda Botera.

Hotelová hala Sky Lobby je na pätnástom poschodí, tri poschodia pod ňou zaberajú reštaurácie a spoločenské priestory. Veľkou atrakciou má byť terasa na trinástom poschodí s dvoma bazénmi, jedným s prietokovou hranou a sklenými stenami.

Hotel ponúka tiež plážový klub s dvoma reštauráciami na ostrove Viveros na Perlovom súostroví. Na vyše 80 kilometrov vzdialenú destináciu v Panamskom zálive prevezú hostí vrtuľníkmi.

Podľa predpokladu hlavného prevádzkového riaditeľa Trump Hotel Collection by okolo 50 percent klientely hotela malo pochádzať z USA. Z Medzinárodného letiska Tocumen je priame spojenie do desiatich amerických miest.

Zdroj: 01

Panamská veža prekonáva Trump International Hotel & TowerChicago aj počtom hotelových izieb (369 : 339) a rezidencií (630 : 486). Podľa údajov z konca mája bolo predaných viac ako 85 percent bytov.

Pa 02

Ponúkajú sa zväčša v cenovom rozpätí od 170 po 682 tisíc eur, najdrahšia rezidencia je za 1,5 milióna eur. Podľa marketingového riaditeľa komplexu Thierryho Baureza tvorili 80 percent kupujúcich cudzinci a bola medzi nimi dokonca aj hlava istého štátu.

Náklady na projekt dosiahli vyše 280 mil. eur. The Trump Organization ho avizovala už v roku 2006 v menších rozmeroch - investíciu za 150 mil. USD s približne 300  hotelovými izbami a 500 kondomíniovými bytmi mali zrealizovať do roku 2009.

V stredoamerickom meste nazývanom často mini Dubajom však realizáciu veľkých projektov oddialila kríza. V súčasnosti sú však opäť v plnom prúde. Na začiatku roka dokončili druhú a tretiu najvyššiu budovu Latinskej Ameriky The Point (266 m) a The Ocean Two (246 m).

Z dvanástich budov nad 200 metrov dokončili v prípade siedmich hrubú stavbu, najväčšou z nich je Torre Vitri (281 m). Onedlho by sa na parcele, kde pôvodne stálo veľvyslanectvo USA, mala začať stavať 427-metrová Torre Financiera, ktorú by mali dokončiť roku 2013 k 500. výročiu výpravy Vasca Núñeza de Balbou cez panamskú šiju a objavenia takzvaného Južného mora (dnes Tichý oceán).

Donald J. Trump zaznamenal ako developer prvý veľký úspech prestavbou starého hotela Commodore v manhattanskom Midtown na Grand Hyatt New York (1980). Projektoval ho minulý rok zosnulý architekt Der Scutt, podobne ako polyfunkčnú Trump Tower (202 metrov, 1983) na Piatej avenue s veľkolepým päťposchodovým átriom s vodopádom.

Nevedno, či sa Donald J. Trump zúčastní na slávnostnom otvorení svojej veže. Po jeho výroku v interview v marci tohto roku, že USA v roku 1999 odovzdali Panamský prieplav stredoamerickému štátu hlúpo a zadarmo, ho vyhlásil mestský magistrát za personu non grata a ostro ho kritizoval aj prezident Ricardo Martinelli.

Ďalším prírastkom Trump Hotel Collection má byť tento rok na jeseň 277-metrový mrakodrap v Toronte. Reťazec chystá aj expanziu do Európy. Na východnom pobreží Škótska, vlasti Trumpovej matky, kúpil pri Aberdeene pozemok Menie Estate s rozlohou 5,7 štvorcových kilometrov.

Od minuloročného júla na ňom budujú areál Trump International Golf Links s hotelom, rekreačnými vilami a golfovým ihriskom. Ako nedávno uviedol americký server examiner.com, náklady sa odhadujú na 840 mil. až 1,1 mld. eur.

Vizualizácie - Trump Ocean Club® International Hotel & Tower® Panama

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)