Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Turisti alebo hlucháň? Chata Andreja Hrnčiara rozdeľuje aj ochranárov

01.10.2019, 05:02 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

Konflikty medzi developermi a ochranármi si najnovšie našli nové bojisko. Chata pod Chlebom, ktorú vlastní podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z Mosta-Híd, by mala čoskoro prejsť rekonštrukciou. Plán však narazil na odpor niektorých ochranárov, pričom na ich čelo sa postavil Erik Baláž zo strany Spolu. Dôvodom je až príliš ľahko získané povolenie na rekonštrukciu.

  • Tlačiť
  • 22

Ak sa človek vydá na túru po hrebeňoch Malej Fatry, Chata pod Chlebom sa v podstate nedá obísť. Počas letnej sezóny ju navštevuje množstvo turistov, v zime je zasa vyhľadávaným cieľom skialpinistov.

Najvyššie položená horská chata v Malej Fatre by mala dostať novú tvár. Bývalý primátor Martina a podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar z Mosta-Híd nedávno predstavil plán, ako chce chatu zrekonštruovať.

Veľmi rýchlo však narazil na odpor mnohých ochranárov, ktorým sa nepozdáva príliš rýchly proces rozhodovania o povolení rekonštrukcie. Žiadajú, aby plánovaná rekonštrukcia prešla riadnym posudzovaním vplyvov na životné prostredie. A. Hrnčiar to odmieta a tvrdí, že pri tejto stavbe to zákon nevyžaduje.

Neprehliadnite

Nová chata, nové problémy

„Správa národného parku sa vyjadrila, že rekonštrukcia môže mať významný vplyv na životné prostredie. Chránené druhy, ktoré v lokalite žijú, budú narušené,“ tvrdí ochranár, dokumentarista a člen hnutia Spolu Erik Baláž.

Citlivým miestom je najmä výskyt tetrova hlucháňa, ktorý je jedným z najviac ohrozených druhov na Slovensku. Ochranári dlhodobo bojujú za zachovanie jeho teritórií, ktoré sú likvidované najmä živelnou ťažbou dreva v národných parkoch.

E. Baláž sa okrem toho obáva, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 22

Tagy Andrej Hrnčiar, Chata pod Chlebom, ochranári, rekonštrukcia