Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

USA: Veľké zľavy pyšných domov

09.01.2011, 08:00 | Martin Labanc | © 2011 News and Media Holding

Realita na víkend. Zoznam najväčších realitných zliav za rok 2010

  • Tlačiť
  • 0

Zatiaľ čo v televíznom seriáli sú v Spojených štátoch „zúfalé manželky“, vo svete realít prežívajú svoje zúfalstvo nechcené americké domy. Rok 2010 pritom začal sľubne. Očakávala sa stabilizácia segmentu a aj samotným predajcom sa dýchalo ľahšie.

Ceny na realitnom trhu však pod vplyvom viacerých krokov začali opäť klesať. Výsledkom zmeny je predpoveď amerického ekonóma Petra Schiffa, podľa ktorej pôjdu hodnoty nadol ešte o 28 percent.

Okrem nehnuteľností pre bežných Američanov, zažíva zlé časy aj oblasť luxusných rezidencií. Potvrdzuje to nedávno zverejnený zoznam ich najväčších zliav, ktorého výsledky zverejnil portál Wall Street Journal. "Hitparádu", v ktorej sa počtom zoškrtaných núl nešetrilo, zostavila agentúra Zillow.

Kráľom pyšných realít za rok 2010, ktoré šli svojou hodnotou prudko dole, je vila La Belvedere v losangelskej štvrti Bel Air. Nehnuteľnosť mala pôvodnú hodnotu 85 miliónov dolárov. Na kúpu nakoniec postačila ponuka so šekom, na ktorý budúci majiteľ napísal sumu o 30 miliónov nižšiu.

„Lacno“ sa kupovalo aj v Malibu. Práve tu sa dvojkou výpredaja stala vila s ôsmimi izbami a 12 kúpeľňami. Majitelia videli jej hodnotu na úrovni 57 miliónov dolárov, realitou však je o 20 miliónov chudobnejší predaj.

Napriek malému rozdielu medzi ponukou a reálnym predajom, je na treťom mieste ďalší dom na plážach Malibu. Žiadaná suma z 23,9 miliónov dolárov klesla len na 21,5 miliónov. Dôvodom vysokého umiestenia v rebríčku je však relatívne malý počet izieb.

Dôkazom toho, že sa zlacňovalo najmä pri plážových vilách, je štvrté miesto domu na kalifornskej Pebble Beach. Suma pri jeho predaji spadla z pôvodných 25 na 18,8 milióna dolárov. Pri piatom mieste sa opäť vraciame do Bel Air. Majiteľ tu predal dom s country klubom za 16,25 milióna dolárov. Pôvodne však rátal so sumou 24,5 milióna.

Na šiestom mieste v zlacňovaní je floridský dom na Gold Coast, kde rozdiel predstavoval až 12,25 milióna dolárov. Nehnuteľnosť zároveň patrila k „majstrom ležiakov“. Jeho pôvodná cena v roku 2008 bola totiž na úrovni 24,9 milióna.

Len na siedmu priečku to dotiahla prvá nehnuteľnosť z New Yorku. Na predaj panského sídla v blízkosti Park Avenue muselo stačiť 13,1 milióna. Zámerom bol však predaj takmer o 4 milióny vyšší.

Na ôsmom a deviatom mieste sú nehnuteľnosti zo Santa Barbary a floridského Neapola. Predávajúci sa uskromnili so sumami nižšími o tri milióny. Desiatku minuloročných zliav uzatvára predaj na Highland Beach.

V rebríčku ide o jediný prípad, kedy sa cena nehnuteľnosti po svojom páde dokázala dostať na vyššiu úroveň. Jej najnižšia ponuka sa zastavila na hranici 12,65 miliónov. Nakoniec sa opäť dostala na trh v hodnote 14,95 miliónov.

Že sa v USA naozaj oplatí na luxusné bývanie čakať, potvrdil kúpou newyorského apartmánu Nouriel Rouibini. Známy bol ako „doktor skaza“, keďže medzi prvými informoval o možnej hypotekárnej kríze v USA. Jeho stratégia dvojročného čakania mu ušetrila pri kúpe veľkého bytu zhruba dva milióny dolárov.

Ilustračné foto - Flickr

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Realita na víkend

Diskusia (0 reakcií)