Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

V Bratislave majú vyrásť filmové štúdiá

27.05.2013, 05:40 | Daniel Suchý | © 2013 News and Media Holding

Moderný komplex pre filmovú a televíznu výrobu majú financovať zahraniční investori

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Pri bratislavskej mestskej časti Jarovce majú do roku 2016 vyrásť špičkové štúdiá pre filmovú a televíznu tvorbu. Podľa informácií TRENDreality.sk v súčasnosti finišujú niekoľkoročné rokovania o financovaní projektu a prípravné práce na výstavbu by sa mali rozbehnúť na prelome apríla a mája budúceho roku. Prevádzka by sa potom mala spustiť v septembri 2016.

Projekt, ktorý predložila spoločnosť Solid Enterprise na posúdenie vplyvov na životné prostredie, majú zaplatiť zahraniční investori pôsobiaci v IT a filmovom priemysle. Suma predpokladaných nákladov dosahuje 60 miliónov eur.

Multimediálny komplex je naplánovaný na pozemkoch medzi diaľnicou D4 a cestou medzi Jarovcami a Kittse, v hre sú však aj ďalšie alternatívy v blízkosti.

Práve poloha má byť jednou z výhod projektu. Je totiž pri diaľnici do Rakúska, Česka a Maďarska, blízko viedenského letiska a 50 kilometrov od centra rakúskej metropoly. Využívať by ho mali najmä zahraniční producenti. Prilákať by ich mal aj pripravovaný zákon o stimuloch pre zahraničných producentov, aký majú aj susedné krajiny.

Zámerom projektu je vytvoriť jeden z najmodernejších komplexov v strednej Európe so špičkovými technológiami pre produkciu, postprodukciu, zvuk, špeciálne efekty a scénografiu s datacentrom poskytujúcim IT služby a spojenie s celým svetom cez optiku. Vzniknúť by tu malo 238 pracovných miest.

V areáli s rozlohou vyše 64-tisíc štvorcových metrov sú naplánované tri haly filmových a televíznych štúdií, ktoré sa dajú deliť na polovicu, a tri ďalšie objekty pre výrobu a sklad kulís, kostymérske dielne, datacentrum a kinosála pre 500 divákov. Parkoviská budú mať kapacitu 321 áut a 34 kamiónov.

Hlavný štvorpodlažný objekt bude pozostávať z trojpodlažného trojuholníkového komunikačného priestoru s presklenou strechou, v ktorom budú aj stravovacie zariadenia. Na každú stranu trojuholníka bude nadväzovať jedna z hál, ktoré budú označené podľa farebných kódov R, G a B a im bude zodpovedať aj farba fasády.

Ostatné objekty budú ladené do neutrálnych odtieňov šedej a bielej farby. Na 3. a 4. podlaží hlavného objektu budú kancelárske priestory.

Areál má zároveň slúžiť aj na organizovanie kongresov a eventov. V druhej etape má projekt podľa informácií TRENDreality.sk pokračovať relaxačno-kreatívnym centrom a napokon aj vybudovaním univerzity zameranej na špeciálne vizuálne efekty, kde budú vyučovať odborníci zo zahraničia.

Firmu Solid Enterprise založil vlani Marek Veselický, známy ako producent filmu Rozhovor s nepriateľom (2007). Jeho spoločnosť Farbyka, ktorá sa zaoberá aj reklamou a organizovaním eventov, bola aj koproducentom českých filmov Doktor od Jezera Hrochů (2010) či práve dokončovaného fantasy Poslední z Aporveru. Pre RTVS tiež vyrábala špecializované magazíny ako Zdravíčko, pán doktor, Mama to vie najlepšie či najnovšie Hurá do záhrady.

Ak by bol projekt úspešný, pomohol by oživiť živoriaci filmový priemysel na Slovensku. Zázemie pre výrobu filmov stratilo Slovensko po škandalóznej privatizácii filmového štúdia Koliba v čase Mečiarovej vlády. V objekte dnes sídli televízia Joj. V okolitých krajinách odvtedy preinvestovali zahraničné filmové štáby podporené vládnymi stimulmi stovky miliónov eur. Slovensko síce má atraktívne lokácie pre filmovanie, zahraniční producenti však požadujú aj technické zázemie a stimuly.

V Maďarsku neďaleko Budapešti preto vybudovali pred šiestimi rokmi súkromní investori Korda Filmstúdió, ktoré je zároveň verejnosti otvorené ako tematický filmový park, kde si môžu pozrieť kulisy z filmov či postup vzniku špeciálnych efektov. V krajine po zavedení stimulov vznikli aj ďalšie menšie štúdiá.

Vizualizácie – Nextwork

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát