Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Turecku padajú rekordné sumy za pozemky

26.03.2007, 13:01 | Martin Rojko | © 2007 News and Media Holding

Dva mestské pozemky v Istanbule vydražili vo verejnej aukcii za 1,5 miliardy dolárov.

  • Tlačiť
  • 0


Školenia venované predaju verejných pozemkov by mohli ponúkať v Turecku. Len nedávno tam zrealizovali predaje pozemkov v najatraktívnejšej časti Istanbulu formou aukcie. Padali pritom sumy pozoruhodné nielen na domáce, ale i európske a blízkovýchodné podmienky.

Len pred pár dňami získala dubajská spoločnosť Sama Dubai, vlastnená dubajským princom Al-Maktumom, pozemok o rozlohe 46-tisíc m2 v lukratívnej časti mesta. Podľa informácie portálu Europe Real Estate  ide o najväčšiu nehnuteľnosť v správe mesta. Ako portál ďalej uvádza, v tendri ktorý prenášala televízia, ho tento významný globálny developer vydražil za 705 miliónov dolárov (takmer 18 miliárd korún, čo je 390-tisíc korún za meter štvorcový).

Medzi desiatkou záujemcov o mestský pozemok nechýbal ani ďalší dubajský velikán - Emaar Properties. Ako uvádza denník Turkish Daily News (TDN), podľa vyjadrenia istanbulského starostu použijú vydraženú sumu na zlepšenie dopravných podmienok v meste. Sama Dubai zaplatí cenu v hotovosti a je oprávnená postaviť budovu s ľubovoľnou výškou.

dubaitowers0va_text.jpg

 

Dubajské veže v Istanbule vyrastú do roku 2010

Sama Dubai rozvíja svoje aktivity v hlavnom meste Turecka už dlhodobejšie. V štádiu schvaľovania je projekt mrakodrapu Dubai Towers, ktorý by mal od roku 2010 ponúknuť dve vežové dvojičky s administratívnymi priestormi, bytovými apartmánmi a penthousami, či obchodmi. Ako uvádza wikipedia, po dokončení budú patriť k najvyšším dvojičkovým budovám v Turecku. Prvá veža by mala dosiahnuť výšku viac ako 300 metrov a druhá veža presiahne 250 metrov.

Projekt si vyžiada náklady pol miliardy dolárov a je súčasťou päťmiliardovej investície developerskej skupiny Sama Dubai (bývalá Dubai International Properties) do perspektívne sa rozvíjajúceho Istanbulu. Podľa informácií z internetovej stránky spoločnosti (www.sama-dubai.com) plánuje developer v blízkej budúcnosti rozšíriť svoje aktivity aj do východnej časti Ázie, strednej a východnej Európy a Ruska.

Len pár dní predtým (na začiatku marca) sa v Instanbule zrealizovala iná rekordná transakcia pri kúpe pozemku. Spoločnosť Zorlu Holding získala od verejnej organizácie spravujúcej diaľnice pozemok s rozlohou 97-tisíc m2 v najlukratívnejšej štvrti Istanbulu za rekordných 800 miliónov dolárov. Podľa vyjadrenia majiteľa spoločnosti Ahmeta Nazifa Zorlu pre turecký denník Today´s Zaman tu plánujú investovať 400 miliónov dolárov.

dubaitowers_text.jpg

 

Ceny pozemkov v najlukratívnejšej časti Istanbulu dosahujú niekoľko sto tisíc korún za štvorcový meter

Ako ďalej denník uvádza, v prvej fáze tendra záujemcovia predložili písomné ponuky. Počas nej boli najnižšie ponuky vylúčené a samotná aukcia začínala na sume 720 miliónov dolárov. Sama Dubai Istanbul Real Estate, ktorá sa zúčastnila aj tohto tendra, odstúpila od honby za pozemkom v úvode súťaže.

V zostávajúcich kolách sa o trofej „pobili“ Emaar a Zorlu. V ôsmom kole Zorlu odpovedal na 799 miliónovú ponuku Emaaru navýšením sumy na 800 miliónov dolárov (približne 20 miliárd korún). To bola hranica, ktorú už Emaar nechcel prekročiť a tak dôvod na oslavu mali v spoločnosti Zorlu.

Podľa informácií denníka Turkish Daily News odhadli cenu lukratívneho pozemku najskôr na 334 miliónov dolárov (8,4 mld. korún). Jeho vyššiu konečnú cenu v aukcii ovplyvnila aj nová územná regulácia v tejto časti mesta. Tá umožňuje zastavať 85-tisíc m2 z takmer 100-tisícového pozemku, zvyšok bude tvoriť zeleň a komunikácie.

Podľa podmienok tendra môže byť pozemok využitý na účely bývania, obchodu alebo cestovného ruchu. Výška budov môže podľa územného nariadenia dosiahnuť maximálne 28 poschodí.Predaj pozemku sprevádzajú podľa denníka aj pochybnosti v časti verejnosti. Tá kritizuje predstaviteľov mesta z dôvodu nekonania vo verejnom záujme.

Vizualizácie - Skyscrapercity

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)