Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Veľkí stavbári spomalili, Bratislava sa drží

17.09.2014, 14:00 | Katarína Šebejová | © 2014 News and Media Holding

Pokles stavebnej aktivity v lete avizovali TRENDU výrobcovia stavebných materiálov, predovšetkým cementu či muriva. Zdôvodňovali ho najmä teplou zimou, ktorá začiatok výstavby hlavne v segmente budov posunula na skoršie obdobie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Údaje Štatistického úradu SR o vývoji stavebnej produkcie tieto informácie už len potvrdili. Výkony stavbárov v júli klesli na necelých 415 miliónov eur a po zohľadnení cenových zmien boli medziročne nižšie o 5,7 percenta. Najvýraznejší, bezmála 15-percentný výpadok mala inžinierska výstavba, ktorá hodnotou nepresiahla 110 miliónov eur.

Hoci júlová produkcia v segmente bytových a nebytových budov dosiahla zatiaľ najvyššie úrovne v tomto roku, obe línie zaznamenali medziročný pokles v dynamike výstavby o 3,6 percenta.

Zrealizované práce na bytoch mali pritom len o necelých sedem miliónov eur nižšiu hodnotu ako práce na inžinierskych stavbách. Výstavba nových síce spomalila takmer o desať percent, ale tento prepad zmiernili opravy a údržba bytových domov, medziročne vyššie o 7,5 percenta. Pripadla na ne viac ako tretina z celkových júlových prác na bytoch.

Stavebná produkcia v zahraničí narástla v júni o pätinu, na necelých 25 miliónov eur.

Bratislava sa drží

Sedemmesačná stavebná produkcia má hodnotu takmer 2,3 miliardy eur a je medziročne slabšia o 2,7 percenta. Zamestnanosť neklesla ani o percento, ale medzi skupinami podnikov sú diferencie.

Priemerný počet pracovníkov sa najviac zvýšil vo firmách, ktoré majú do 20 zamestnancov, pričom ich stavebná produkcia zostala na úrovni vlaňajška.

Nezmenil sa u živnostníkov, ktorí však už majú produkciu nižšiu oproti vlaňajšku. Najväčšie úbytky v produkcii i v zamestnanosti mali podniky, v ktorých je od 250 do 499 zamestnancov, čo znamená, že dopyt je stále nízky.

Realizované výkony významne stúpli len stredným firmám, zamestnávajúcim od 50 do 250 ľudí. Významnejší pokles zaznamenali aj odvetvoví lídri v skupine podnikov, ktoré majú viac ako päťsto zamestnancov. Mali by ich zamestnávať dopravné stavby v strede a na východe Slovenska, ktoré namiesto rastúcej dynamiky výkony spomaľujú.

Na západe Slovenska drží stavbárov i producentov stavebných materiálov predovšetkým hlavné mesto. A vymyká sa severozápad Bratislavy, v ktorom sa výstavba skoncentrovala na dlhší čas. Rastie tu obchodné centrum Bory Mall, ku ktorému zjednoduší príjazd križovatka s kruhovým objazdom na Hodonínskej ulici v Lamači. Dokončená má byť začiatkom októbra pri nákladoch tri milióny eur.

V Dúbravke sa v zemi zakladá Kaufland a jeho výstavbu ako generálny dodávateľ zastrešuje Istrofinal zo Žiliny. Oproti Kauflandu dostavuje Assyx z Bratislavy areál Autocentra pre spoločnosť Group one finance, v ktorej akcionárom predsedá Jirko Malchárek.

A električkovú trať na úseku Hanulova – Pri Kríži za 8,2 milióna eur (bez DPH) už opravuje organizačná zložka pražského Metrostavu. Kamenivo či betónové zmesi tu na viaceré objekty dodáva Alas Slovakia z rakúskej skupiny Asamer.

Pozrite si vývoj stavebnej produkcie v prehľadnom grafe.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy stavebná produkcia

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát