Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vírus zasiahol aj developerov. Čo urobí s rozbehnutými projektmi a cenami bytov

18.03.2020, 12:19 | Vladimíra Púpavová | © 2020 News and Media Holding

Koronavírus a následky opatrení proti šíreniu nákazy sa nevyhli ani stavebníctvu. Developeri čelia vážnemu ohrozeniu termínov dokončenia stavieb. V posledných týždňoch boli nútení spomaliť, hrozí aj úplne zastavenie výstavby projektov. Výraznejší vplyv na ceny bytov sa však neočakáva.

  • Tlačiť
  • 22

Respirátory sú bežnou výbavou stavebných pracovníkov, zvyčajne ich používajú, aby sa chránili pred prachom či chemickými výparmi. V týchto dňoch ich však musia nosiť z iného dôvodu a na každom kroku.

Popri sprísnení pravidiel nosenia ochranných pomôcok sa stavbári pre šíriacu sa nákazu koronavírusu nezdružujú na poradách. Informácie sa na niektorých stavbách distribuujú elektronicky, mnohé si vytvorili vlastné systémy logistiky a prideľovania úloh.

„Na stavbách zriaďujeme špeciálny režim, sme v úzkom kontakte s dodávateľmi, boli inštalované dezinfekcie na ruky pri vstupoch aj výstupoch, plánujeme vykonávať aj námatkové merania teploty, zrušené boli veľké koordinačné stretnutia, namiesto toho sa zriaďujú menšie akčné skupiny,“ približuje Martina Jamrichová, marketingová manažérka developer HB Reavis, ktorý v súčasnosti stavia najviac kancelárií v Európe. Okrem Slovenska pôsobí v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Poľsku aj Česku.

Búranie biznis centra Apollo 1 (december 2019)Zdroj: TASR

„Denne sledujeme vývoj situácie a vyhodnocujeme postupy prác,“ dopĺňa. HB Reavis v stredu informoval, že dočasne pozastavuje stavebné práce na projekte Nové Apollo, kde aktuálne prebieha búranie pôvodného administratívneho objektu. 

„Búracie práce pre nás vykonáva dodávateľská firma z Česka, ktorá rovnako ako my postupuje v súlade s vydanými opatreniami. Na základe týchto opatrení a dočasného uzatvorenia hraníc sa jej zamestnanci vracajú na čas späť do Česka k svojim rodinám. Skelet budovy je samozrejme zabezpečený a oplotený, pod neustálym dohľadom bezpečnostnej služby. Po upokojení situácie sme pripravení v prácach pokračovať,“ deklaruje developer.

V stavebníctve pracuje takmer každý desiaty

Aj ďalší developeri sú nútení riešiť problém, že niektorí pracovníci v súčasnej situácií nemôžu cestovať domov a dochádzať do práce.

„Na stavbách sme v niektorých prípadoch zabezpečili ubytovanie pre pracovníkov, ktorí by sa inak nevedeli dostať na stavenisko,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ J&T Real Estate (JTRE).

Firmy sa snažia opatreniami zabrániť šíreniu vírusu a predísť prípadnému nariadeniu na úplne zastavenie stavieb.

Napriek tomu sa podľa informácií TREND Reality viacerí developeri pripravujú na čiastočné prerušenie niektorých stavieb a niektorí zvažujú úplne zastavenie. Väčšina z nich si uvedomuje, že bojuje s časom, tentoraz však nie je určujúci len deadline projektov.

Odstávka by zasiahla 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 22

Tagy koronavírus, stavebníctvo