Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Yosaria prišla o povolenie stavať

01.07.2009, 15:33 | Ľuboš Mistrík | © 2009 News and Media Holding

Starosta Ružinova nepredĺžil termín na výstavbu obchodného centra.

  • Tlačiť
  • 4

Plánované najväčšie nákupno-zábavné centrum na Slovensku má vážny problém. Starosta mestskej časti Ružinov, pod ktorú pripravovaná Yosaria Plaza spadá, v stredu nepredĺžil platnosť stavebného povolenia na výstavbu. Už skôr predĺžený termín znel koniec júna 2009, dnes sa však s výstavbou ešte ani nezačalo. Informáciu priniesla agentúra SITA.

O predĺžení termínu dokončenia rokovali miestni poslanci. Ružinovský starosta Slavomír Drozd napokon lehotu nepredĺžil, dôvodom je fakt, že na stavenisku pri križovatke Tomášikovej a Ružinovskej sa doteraz nič nezmenilo. Pôvodne sa mali obchody otvárať ešte na jeseň 2006, odvtedy sa plány viackrát menili a posúvali.

yosaria0609.jpg

„Uplynulo dva a pol roka a na stavbe sa nič nezmenilo,“ cituje agentúra S. Drozda. Starosta svoje rozhodnutie odôvodňoval aj názorom obyvateľov mestskej časti. „Myslím si, že stavebný úrad aj mestská časť boli zhovievaví, aj s ohľadom na krízu,“ povedal.

Práve finančné otrasy na realitných trhoch mali byť dôvodom neustáleho odkladania štartu prác na Yosarii. Predseda predstavenstva developerskej firmy Ivan Líška viackrát hovoril o problémoch nájsť banku, ktorá by náročný projekt zafinancovala.

Stredajšie rozhodnutie starostu ho nepotešilo. „Poškodiť nás môže napríklad tým, že budeme mať peniaze a nebudeme môcť stavať,“ vyslovil I. Líška pre agentúru svoje obavy. Ďalšie plány, či prípadne zbúranie skeletu bývalého obchodného domu Prior nekomentoval.

Do projektu ešte v marci 2007 vstúpil Doprastav, ktorý mal byť aj pre banky zárukou silného partnera. „Náš vstup je vo forme návratnej finančnej výpomoci, ktorá je krytá podielom v spoločnosti. Ak ju Yosaria nevráti, stane sa Doprastav spolumajiteľom projektu,“ komentoval vtedy Tomáš Klepetko, zástupca stavebnej firmy. Pôvodnou financujúcou inštitúciou mala byť Istrobanka, tá od toho napokon ustúpila.

Stavebný úrad mestskej časti zároveň začal konanie o udelení pokuty investorovi za nedodržanie termínov. Jej najvyššia možná výška je 66-tisíc eur, k nej sa prikláňa aj starosta.

Vizualizácia - Yosaria Plaza

  • Tlačiť
  • 4