Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zábavný park Vtáčie údolie zamrzol

23.08.2011, 13:00 | Peter Kremský | © 2011 News and Media Holding

Projekt Darc Leisure pri Humennom za vyše 100 mil. eur sa nehýbe, investori nezohnali peniaze

  • Tlačiť
  • 3

Projekt zábavného parku Vtáčie údolie neďaleko Humenného na východnom Slovensku je zrejme nereálny. Niekoľko rokov sa v ňom nič nepohlo, investorskej firme Darc Leisure nefunguje internetová stránka, kontakty sú utajené a nemožno nájsť toho, kto ju na Slovensku zastupuje.

Podľa informácií Martiny Sibalovej z tlačového oddelenia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) u investora nastali vážne zmeny, jeden z majiteľov zomrel, iný vážne ochorel, ďalší do projektu plánovali vstúpiť a realizácia transakcií si vyžaduje určitý čas. Okrem toho projekt pribrzdila kríza, ktorá sťažila nájdenie finančných investorov idey za vyše sto miliónov eur.

PSK však podľa jej slov urobil pre projekt všetko potrebné a stále je pripravený v jeho  príprave pokračovať. Investor sa však už dlhší čas neozýva a PSK s ním nekomunikuje, keďže ani nemá kontakty na holandské ústredie a aktuálne zastúpenie Darc Leisure na Slovensku.

Prvú etapu Vtáčieho údolia pri dedinke Ptičie pri Humennom plánovali holandskí investori otvoriť už v máji 2009. Žiadali však štátnu pomoc od vlády, tá mala mať najmä podobu poskytnutia pozemkov, čiastočne aj z Vojenského výcvikového priestoru Valaškovce. Zvyšné mal od majiteľov vykúpiť PSK.

Ako hovorí Katarína Ježová z PSK, uzavreli už na odkúpenie parciel zmluvy o budúcej zmluve, ich platnosť však medzičasom skončila koncom roka 2010. PSK tiež kvôli projektu zmenil územný plán kraja, svoje územné plány podľa požiadaviek Holanďanov pomenili aj okolité obce.

Vtedajšia zástupkyňa Darc Leisure pred vyše rokom pre východoslovenský denník Korzár vyhlasovala, že čakajú na stanovisko vlády. Tá však svoju podporu odsúhlasila, zaviazala však investora preukázať financovanie projektu. Keď sa to nestalo, štátnu pomoc neposkytla.

Vtáčie údolie na rozlohe 450 hektárov pripravovala košická spoločnosť Darc Leisure Real Estate Holding. Prevahu v nej majú holandské firmy Van Daele & Friends a Harrier so zhruba tretinovými podielmi. Zvyšnú tretinu základného imania vlastní päť fyzických osôb z Holandska a ďalšie dve firmy, ktoré do projektu oficiálne vstúpili vlani na jar.

Holanďania pri Humennom ohlasovali výstavbu mestečka, odkiaľ mali viesť vstupy do troch rôznych náučných tematických častí parku, pomenovaných podľa historických postáv strednej Európy – Jánošík, Sissi a Báthory.

Zábavný park malo dopĺňať golfové ihrisko, wellness, lyžiarsky svah, zvierací park, ako aj rozsiahle ubytovacie kapacity. Zastavať sa malo 20 percent rozlohy pozemkov a zamestnať tisíc ľudí.

Ilustračné foto - Peter Kremský

Foto na titulke - Flickr

  • Tlačiť
  • 3