Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zaha Hadid zabojuje o Bratislavu

17.05.2010, 12:50 | Ľuboš Mistrík | © 2010 News and Media Holding

Súťaž o stvárnenie bývalej teplárenskej zóny Čulenova sa dostáva do druhého kola

  • Tlačiť
  • 2

Súťaženie o budúcu podobu Zóny Čulenova blízko centra hlavného mesta v réžii investičnej skupiny Penta postupuje do ďalšej fázy. V nej porota zhodnotí návrhy prihlásených i pozvaných architektov. Medzi záujemcami o stvárnenie lokality je aj architekta irackého pôvodu Zaha Hadid.

Developer dostal podľa informácií na oficiálnej webstránke viac než 90 návrhov, z ktorých napokon vybral desať architektonických ateliérov. Vyhodnotenie súťaže predpokladá hovorca skupiny Martin Danko až na prelom júna a júla, čo je oproti pôvodne plánovaným termínom mierny posun.

„Samotné spustenie prác na výstavbe očakávame na prelome rokov 2011 a 2012,“ hovorí M. Danko. Štvorhektárové územie má potenciál pre 120-tisíc m2 úžitkovej plochy, čo znamená byty, obchody, kancelárie i národnú galériu v budove pamiatkovo chránenej teplárne od Dušana Jurkoviča.

List prihlásených architektov obsahuje viacero hviezdnych mien, najznámejšou je Zaha Hadid irackého pôvodu, držiteľka Pritzkerovej ceny. Navrhla napríklad centrálnu budovu BMW v Lipsku, skokanský mostík v Innsbrucku, Bridge Pavilion v španielskej Zaragoze a desiatky ďalších.

Bridge Pavilion v španielskej Zaragoze od Zahy Hadid

Medzi desiatimi prihlásenými je ešte rakúsky ateliér AllesWirdGut v spolupráci so slovenským VSA, ako aj anglický Allies and Morrison, ktorý sa v mnohých svojich projektoch venuje práve komplexnej obnove centier, či newyorský Asymptote, autor napríklad oceneného hotela s rybárskou sieťou pri závodnom okruhu v Abú Dhabí (prečítajte si viac).

Okrem nich sú v súťaži aj českí Cigler Marani Architects (autori druhej etapy kancelárskeho Digital Parku v Petržalke), nemeckí GMP international architects and engineers, či belgický ateliér JDS. Ďalší prihlasený, španielsky Mangado y Asociados, spolupracuje so slovenskou kanceláriou Siebert Talaš, sú tu aj ďalší Španieli – Vaillo+Irigaray. Do druhého kola postúpil aj jediný čisto domáci účastník – ateliér Ľuba Závodného.

Desiatka súťažiacich sa tak pridá k štyrom pozvaným ateliérom, o ktorých už portál TRENDreality.sk informoval. O víťazovi bude okrem zástupcov investora rozhodovať aj hlavný bratislavský architekt Štefan Šlachta.

Zaujímate sa o architektúru? Každý piatok jedno svetové dielo. Pozrite si všetky.

cul1.jpg

cul2.jpg

cul3.jpg

cul4.jpg

Práce prihlásených ateliérov v zahraničí, 1. riadok - AllesWirdGut, Allies and Morrison ; 2. riadok - Asymptote, Mangado y Asociados.

Foto Bridge Pavilion - © Dexigner.com

  • Tlačiť
  • 2