Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Záujem o byty trvá, ale výstavbu nezrýchľuje

16.03.2015, 11:00 | Katarína Šebejová | © 2015 News and Media Holding

Vlani bolo dokončených 14 985 bytov. Oproti predvlaňajšku počet klesol o necelé percento, pod hranicu pätnásťtisíc, ktorá predtým vydržala dva roky. Na tisíc obyvateľov pripadlo 2,8 bytu a tento podiel už tretí rok stagnoval. Priemerná obytná plocha dokončeného bytu bola 72,6 štvorcového metra a priemerná podlahová plocha 118,8 m2, obe zaznamenali nepatrný medziročný pokles.

  • Tlačiť
  • 0

V uplynulom roku boli vydané stavebné povolenia na 15 836 bytov, čo predstavuje v medziročnom porovnaní prírastok o tisícku. Až 98 percent bolo pre súkromný sektor a viac ako polovica v rodinných domoch.

Podiel verejného sektora klesá, pritom v roku 2005 naň pripadlo viac ako 15 percent a v roku 2010 ešte vyše desať percent začatých bytov. Vlani dostal povolenie na výstavbu iba pre 299 bytov.

Ako začaté byty Štatistický úrad SR sleduje vydané stavebné povolenia, pričom skutočná výstavba sa môže začať kedykoľvek počas ich platnosti. Za ostatné tri roky si tento ukazovateľ zachoval rastúci trend, hoci vlani spomalil. Minuloročný vývoj významne ovplyvnil prvý a posledný štvrťrok, v ktorom za začalo stavať 3 954 bytov, čo bol desaťpercentný nárast oproti poslednému kvartálu roku 2013.

Verejný sektor zhoršil výsledky

Naopak, celkový počet dokončených bytov v posledných troch mesiacoch minulého roka klesol o 2,1 percenta na 5 294 bytov. Dôvodom je prepad v súkromnom sektore. Najviac ich dokončili v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Najmenej, sotva šesť percent, pripadlo na Košický kraj.

Počet dokončených bytov v poslednom kvartáli medziročne klesol v štyroch krajoch, najviac v Košickom, až o vyše 40 percent. Najvýraznejší rast, okolo 18 percent, zaznamenali Žilinský a Nitriansky kraj.

Celoročný pokles počtu dokončených bytov ide len na vrub verejného sektora, ktorý vlani dostaval iba 680 bytov. Úbytky za ostatné dva roky boli pritom až tretinové, kým súkromný v minulom roku dokončil 14 305 bytov a dokázal v trojročnom období udržať pozitívnu dynamiku, i keď jej tempo spomaľoval.

Veľkých bytov je až polovica

Až polovica dokončených bytov mala vlani štyri a viac izieb, štvrtina bola trojizbová. Sú najmä v rodinných domoch, v ktorých sa prekvapivo znížil počet dokončených bytov o 1,5 percenta, na 10 041.

Dvojizbových bytov bolo skolaudovaných dva a pol tisíca, pričom medziročne podrástli o necelú stovku a jednoizbových tisícka, vrátane garzóniek, pri medziročnom poklese o sto bytov.

Štatistický úrad SR k 31. decembru 2014 zaznamenal 59 769 rozostavaných bytov v súkromnom sektore, čo predstavuje medziročný rast bezmála o dve percentá. Ale vo verejnom sektore sa ich počet znížil skoro o pätinu, na 2 273 bytov. Nižší bol aj v rodinných domoch, pri poklese o necelé percento v nich bolo 40 182 rozostavaných bytov.

Rozostavané byty ku koncu decembra minulého roka medziročne narástli na 62 042. Jednopercentný rast prišiel po štyroch nepretržitých prepadoch. Ešte v roku 2010 bol vinníkom len verejný sektor, potom sa však pridal aj súkromný, ktorý až vlani klesajúci trend zvrátil.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy začaté a rozostavané

Súvisiace články

Stavebná produkcia reťaz prepadov ani vlani nepretrhla

Stavebná produkcia reťaz prepadov ani vlani nepretrhla

Slovenské stavebníctvo vykázalo v decembri najhoršie výsledky za celý minulý rok, keď podľa predbežných údajov zaznamenalo medziročné zníženie výkonov o 8,7 percenta.

Stavbárom nechýbajú projekty, ale kvalitnejšie zákony

Shopping Palace na Zlatých pieskoch Rakúšania v tichosti predali. Poznáme cenu

Investícia do realít nie je bez rizika

Hypotéky sú lacné, úroky padajú. Rekordéri sú v Dánsku

Diskusia (0 reakcií)