Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zdražejú byty ešte viac? Aký bude rok 2017 v realitách

01.01.2017, 20:00 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

V posledných dvoch rokoch sa v predpovediach vývoja realitného trhu skloňovalo slovo rast. Zvyšovali sa ceny, pribúdali nové projekty a stavbárom práca. Odvetvie poučené spľasnutím bubliny pred takmer desiatimi rokmi sa blíži k bodu obratu. Kedy nastane, na tom sa už realitní experti nezhodujú. Predpovedať vývoj v novom roku je o to ťažšie. Redakcia TREND Reality zostavila najväčšie otázky na tento rok a svoj odhad, ako to dopadne.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Prestanú ceny bytov rásť?

Situácia z konca minulého roka sa už iste nezopakuje. Developeri v posledných mesiacoch predstavovali jeden projekt za druhým v snahe predať byty kým si na ne ľudia dokážu lacno požičať. Vlaňajší rekordne silný záujem o nové aj staré byty síce zrýchlil nárast cien, tie však stále nedosiahli predkrízový vrchol. Mimoriadny dopyt sa po sprísnení poskytovania hypoték postupne utlmí a rovnako aj rast cien. V štatistikách sa však prejaví veľký počet bytov v nadštandardných projektoch v lepších lokalitách s nadpriemernými cenami.

Rozlúskne mesto spor o Hlavnú stanicu?

V decembri uplynul investorovi novej bratislavskej Hlavnej stanice čas na dokončenie projektu bez toho, aby sa práce čo i len začali. Dlhotrvajúci spor medzi mestom a firmou Transprojekt pravdepodobne skončí na súde a súčasná stanica sa v najbližšom čase zmení len kozmeticky. Pre menšiu rekonštrukciu sa rozhodli Železnice Slovenskej republiky. Mesto by mohlo výstavbu stanice urýchliť nájdením novej lokality. Už nejaký čas sa o tom hovorí v súvislosti s riešením dopravy v hlavnom meste. Definitívne rozhodnutie v tomto roku neočakávame. Skôr sa začne stavať nový terminál v Trenčíne.

Nový terminál v Trenčíne - vizualizácia (1)Zdroj: SIRS

Odloží sa niektorý z megaprojektov?

Po roku 2008 zostalo v slovenských mestách viacero rozostavaných monštier alebo zbytočne zbúraných priemyselných areálov a v dokončených projektoch desiatky nepredajných bytov. Majitelia pozemkov, ktorí svoje megalomanské plány nedokončili alebo ani nestihli začať, sa ich v posledných rokoch pokúšali predať aktívnym developerom. V mnohých prípadoch neúspešne, na trhu sa totiž vykryštalizovali skúsení hráči, ktorí nehodlajú opakovať chyby predkrízového boomu. Práve preto očakávame, že nie všetky ohlásené projekty sa aj začnú v nasledujúcich dvoch rokoch realizovať. S niektorými developeri počkajú na vhodnejší čas.

Bude viac súťaží a nových parkov?

Rok 2016 by sme mohli nazvať aj rokom verejných priestorov. Samosprávy konečne začali vo väčšom vypisovať súťaže a obnovovať námestia, ulice a parky, alebo budovať úplne nové (prehľad všetkých súťaží overených Slovenskou komorou architektov priniesol portál Archinfo). Hneď ako to dovolí počasie, začne sa stavať dlho pripravovaný veľký park Jama v bratislavskom Novom Meste. Či dodrží šibeničný termín dokončenia a čerpania grantov je otázne, budeme držať palce. Rovnako aj Trnave, Žiline, Nitre či Leopoldovu a ďalším aktívnym mestám. Viac súťaží očakávame aj od súkromných investorov, ktorých ku kvalitnejšej architektúre a verejným priestorom tlačia náročnejší zákazníci a motivujú pribúdajúce úspešné príklady.

Športový park JamaZdroj: Baar

Podarí sa rozbehnúť revolúciu v doprave?

Primátori najväčších slovenských miest konečne začali hovoriť o riešení dopravného kolapsu. Po opravách ciest a električkových tratí a nákupe nových vozidiel pre mestskú dopravu prišli prvé systémové kroky. Lenže integrovaná doprava v Bratislave sa rozbehla chaoticky, nová parkovacia politika v Košiciach narazila na tvrdý odpor a Prešov stále čaká na záväzný termín výstavby obchvatu. Hlavné mesto je v zmene parkovania len na začiatku, mestské časti majú celý rok na to, aby sa do nej zapojili a schválili ceny. Predpokladáme, že nie všetky to (budú chcieť) stihnú(ť). Aj keď sa zavedie platenie, budovanie parkovísk bude meškať, podobne aj výstavba cyklotrás. Naopak, druhú fázu petržalskej električky sa podarí pripraviť načas. Skutočná dopravná revolúcia však nepríde bez vyriešenia Hlavnej stanice.

Dostaneme nový stavebný zákon?

Predchádzajúca vláda jednej strany neuspela v presadení úplne nového stavebného zákona namiesto normy, ktorá platí už 40 rokov. Odborníci, stavbári aj samosprávy na návrh ohlasovaný ako „bič na čierne stavby“ a zdĺhavé konania zareagovali stovkami pripomienok. Ministerstvo výstavby následne návrh stiahlo. V decembri nový minister ohlásil ďalší pokus. Zostavil komisiu, ktorá posúdi, či treba pripraviť úplne nový zákon alebo opäť novelizovať súčasný. Predpokladáme, že po skúsenostiach s predchádzajúcim „revolučným“ návrhom a takisto nedotiahnutým zákonom o poplatku za rozvoj sa politici uspokoja s čiastočnými zmenami, či už v podobe novely alebo nového zákona.

Ako vyšli vlaňajšie predpovede? Byty zdraželi a premietlo sa to aj do štatistík. Vyberať bolo naozaj z čoho, aj keď rozhodnúť sa bolo treba veľmi rýchlo, pretože najlepšie byty sa predávali okamžite. Veľké obchodné centrum sa síce nezačalo stavať, ale oba očakávané projekty – Eurovea 2 aj Stanica Nivy - už poznajú definitívnu podobu a druhý z nich aj začal s prípravnými prácami. Apollo 1 sa vrátilo do lona HB Reavisu, ktorý už rozhodol o jeho zbúraní a pracuje na novom projekte na jeho mieste. Stavbári boli ako na hojdačke, rok začali silným rastom, potom nasledoval prepad, ale sektor očakáva slušný celoročný nárast. Posledná predpoveď sa týkala vplyvu parlamentných volieb. Nová koalícia schválila dlho očakávaný poplatok za rozvoj a ohlásila aj ambíciu pripraviť úplne nový stavebný zákon. Od centrálneho vyššieho zdanenia lukratívnejších nehnuteľností staronový minister financií ustúpil.

Neprehliadnite

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy BSK, cyklisti, Frešo, vlak

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát