Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zelený betónový ementál

25.03.2011, 13:30 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Dubajský vežiak O-14 má len 22 poschodí, medzi mrakodrapmi sa však vyníma riešením šitým na miestne horúčavy

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

V polovici marca v dubajskej obchodnej štvrti slávnostne otvorili administratívnu budovu O-14, dielo newyorskej architektonickej firmy Reiser + Umemoto RUR Architecture PC. Biela budova zvonku i znútra, s elegantnými bielymi mramorovými podlahami a čiernym žilkovaním pritom nevyniká rekordnými parametrami.

Tie v súvislosti s Dubajom zovšedneli, keďže tam stojí už tridsaťjeden budov vyšších ako dvestopäťdesiat metrov. Aj špecializované médiá sa im venujú sporadicky. Sotva stometrová budova (105,7 metrov, 22 poschodí) v tvare pravidelného hranola s preliačenými bokmi a oblými nárožiami však vyvolala široký ohlas.

Všeobecne sa kvituje jej nevšedný vzhľad a vyzdvihuje konštrukčný systém. Nosný plášť, takzvaný exoskeleton alebo diagrid, je zatiaľ veľmi zriedkavý. Použili ho napríklad v Capital GateAbú Zabí, naklonenej o 18 stupňov, tiež v budove Čínskej ústrednej televízie v Pekingu od Office for Metropolitan Architecture (2008).

Zdroj: DSC06105

Po takomto riešení siahol aj architekt Norman Foster v prípade londýnskej 30 St Mary Axe (2004) a newyorskej Hearst Tower (2006). Umožňuje vytvoriť priestor bez zvislých podpôr a rozčleniť ho podľa potreby, čo značne zvyšuje jeho hodnotu.

Medzi vonkajším plášťom zo špeciálnej tekutej betónovej zmesi, v ktorej nevznikajú bubliny a vnútornými sklenými stenami je takmer metrový priestor. Cez početné otvory doň prúdi vzduch, ktorý stúpa a budovu ochladzuje. Pasívnym chladením sa jej energetická náročnosť znížila o tretinu.

Zdroj: 1239

Perforovaná fasáda s vyše tisícdvesto otvormi, najväčšími až cez tri podlažia, voľne nadväzuje na tradičný prvok v islamskej architektúre. Otvory v betóne vytvorili v O-14 vložením expandovaného polystyrénu na ich mieste do debnenia z oceľových platní a po stvrdnutí betónu penu odstránili.

Zdroj: 3004360

O-14, ktorá dostala svoje meno podľa označenia parcely, skončila minulý rok v januári na druhom mieste v súťaži o výškovú budovu roka frankfurtského portálu Emporis.

Prvým miestom ocenili Aquu, o ktorej TRENDreality.sk informoval v súvislosti s International Highrise Award. Je to ďalšia významná cena udeľovaná vo Frankfurte mestskou radou a Nemeckým múzeom architektúry.

Zdroj: image30A(2)

Budova O-14 s nákupným strediskom v sokli stála 58 mil. eur. Je v nej 37 priestorov na prenajatie s rozlohou 31 400 štvorcových metrov, najmenší priestor má okolo 300 štvorcových metrov. Minulý rok ich prenajímali za 228 eur za štvorec prevažne právnickým kanceláriám a obchodným firmám.

dub1

Hrubú stavbu odovzdali na konci januára 2010, ale s oficiálnym otvorením sa čakalo na dokončenie infraštruktúry v štvrti. Budovu na nábreží zátoky Dubai Creek dokončili totiž ako jednu z prvých v Dubai Business Bay

Na takmer 595 hektároch tam v administratívnej štvrti naplánovali okolo 260 budov pre 270-tisíc obyvateľov. Minulý rok tu už otvorili stanicu červenej linky plne automatizovaného metra.

Jeden z projektov v Dubai Business Bay - 75-poschodová administratívna budova s hotelom Cluster Complex od austrálskej firmy Denton Corker Marshall so závratným átriom vysokým 225 metrov získal tohtoročnú cenu MIPIM.

dub2

Portál Construction Week nedávno skonštatoval, že oblasť patrí k najviac postihnutým minuloročnou stagnáciou v stavebníctve. Tesne pred odovzdaním je však niekoľko významných budov, napríklad dve veže Ubora v bezprostrednej blízkosti O-14, z ktorých vyššia má 256 metrov a oblá Iris Bay, kde zastavili práce pred troma rokmi. 

Nad osudom viacerých stavieb však visí veľký otáznik. Ide predovšetkým o dominantu štvrte, 510-metrovú Kvetinovú vežu - Burdž Al Alam, kde už dva roky vidieť stavebnú jamu v rovnakom stave.

Foto Imre Solt; Reiser + Umemoto; Sebastian Opitz

Zdroj: image40

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

dub3

Zdroj: 4121

Autor je spolupracovníkom TRENDreality.sk.

Zdroj: mod

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy svetová architektúra

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Ponuka bytov v projekte Tri Veže

Ponuka bytov v projekte Tri Veže HERRYS ponúka na predaj byty v rezidenčnom projekte Tri Veže. Pohodlné bývanie v centre diania - fitness, 24 h recepcia. Pozrite si našu ponuku bytov.

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v luktatívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pridať inzerát