Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zelený betónový ementál

25.03.2011 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Dubajský vežiak O-14 má len 22 poschodí, medzi mrakodrapmi sa však vyníma riešením šitým na miestne horúčavy

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

V polovici marca v dubajskej obchodnej štvrti slávnostne otvorili administratívnu budovu O-14, dielo newyorskej architektonickej firmy Reiser + Umemoto RUR Architecture PC. Biela budova zvonku i znútra, s elegantnými bielymi mramorovými podlahami a čiernym žilkovaním pritom nevyniká rekordnými parametrami.

Tie v súvislosti s Dubajom zovšedneli, keďže tam stojí už tridsaťjeden budov vyšších ako dvestopäťdesiat metrov. Aj špecializované médiá sa im venujú sporadicky. Sotva stometrová budova (105,7 metrov, 22 poschodí) v tvare pravidelného hranola s preliačenými bokmi a oblými nárožiami však vyvolala široký ohlas.

Všeobecne sa kvituje jej nevšedný vzhľad a vyzdvihuje konštrukčný systém. Nosný plášť, takzvaný exoskeleton alebo diagrid, je zatiaľ veľmi zriedkavý. Použili ho napríklad v Capital GateAbú Zabí, naklonenej o 18 stupňov, tiež v budove Čínskej ústrednej televízie v Pekingu od Office for Metropolitan Architecture (2008).

Zdroj: DSC06105

Po takomto riešení siahol aj architekt Norman Foster v prípade londýnskej 30 St Mary Axe (2004) a newyorskej Hearst Tower (2006). Umožňuje vytvoriť priestor bez zvislých podpôr a rozčleniť ho podľa potreby, čo značne zvyšuje jeho hodnotu.

Medzi vonkajším plášťom zo špeciálnej tekutej betónovej zmesi, v ktorej nevznikajú bubliny a vnútornými sklenými stenami je takmer metrový priestor. Cez početné otvory doň prúdi vzduch, ktorý stúpa a budovu ochladzuje. Pasívnym chladením sa jej energetická náročnosť znížila o tretinu.

Zdroj: 1239

Perforovaná fasáda s vyše tisícdvesto otvormi, najväčšími až cez tri podlažia, voľne nadväzuje na tradičný prvok v islamskej architektúre. Otvory v betóne vytvorili v O-14 vložením expandovaného polystyrénu na ich mieste do debnenia z oceľových platní a po stvrdnutí betónu penu odstránili.

Zdroj: 3004360

O-14, ktorá dostala svoje meno podľa označenia parcely, skončila minulý rok v januári na druhom mieste v súťaži o výškovú budovu roka frankfurtského portálu Emporis.

Prvým miestom ocenili Aquu, o ktorej TRENDreality.sk informoval v súvislosti s International Highrise Award. Je to ďalšia významná cena udeľovaná vo Frankfurte mestskou radou a Nemeckým múzeom architektúry.

Zdroj: image30A(2)

Budova O-14 s nákupným strediskom v sokli stála 58 mil. eur. Je v nej 37 priestorov na prenajatie s rozlohou 31 400 štvorcových metrov, najmenší priestor má okolo 300 štvorcových metrov. Minulý rok ich prenajímali za 228 eur za štvorec prevažne právnickým kanceláriám a obchodným firmám.

dub1

Hrubú stavbu odovzdali na konci januára 2010, ale s oficiálnym otvorením sa čakalo na dokončenie infraštruktúry v štvrti. Budovu na nábreží zátoky Dubai Creek dokončili totiž ako jednu z prvých v Dubai Business Bay

Na takmer 595 hektároch tam v administratívnej štvrti naplánovali okolo 260 budov pre 270-tisíc obyvateľov. Minulý rok tu už otvorili stanicu červenej linky plne automatizovaného metra.

Jeden z projektov v Dubai Business Bay - 75-poschodová administratívna budova s hotelom Cluster Complex od austrálskej firmy Denton Corker Marshall so závratným átriom vysokým 225 metrov získal tohtoročnú cenu MIPIM.

dub2

Portál Construction Week nedávno skonštatoval, že oblasť patrí k najviac postihnutým minuloročnou stagnáciou v stavebníctve. Tesne pred odovzdaním je však niekoľko významných budov, napríklad dve veže Ubora v bezprostrednej blízkosti O-14, z ktorých vyššia má 256 metrov a oblá Iris Bay, kde zastavili práce pred troma rokmi. 

Nad osudom viacerých stavieb však visí veľký otáznik. Ide predovšetkým o dominantu štvrte, 510-metrovú Kvetinovú vežu - Burdž Al Alam, kde už dva roky vidieť stavebnú jamu v rovnakom stave.

Foto Imre Solt; Reiser + Umemoto; Sebastian Opitz

Zdroj: image40

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

dub3

Zdroj: 4121

Autor je spolupracovníkom TRENDreality.sk.

Zdroj: mod

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy svetová architektúra

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

PREDAJ - 2i byt v BA, 57 m2 - Kazanská ul.

PREDAJ - 2i byt v BA, 57 m2 - Kazanská ul. HERRYS exkluzívne ponúka na predaj 2i byt s balkónom v Podunajských Biskupiciach. Byt má výborne dispozičné riešenie a orientáciu na tichú stranu. 109 000 €

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€ Smart Brokers vám ponúka na prenájom pekný 2-izbový mezonet s výľadom na Dunaj. Cena za energie a služby je 200€. Možnosť prenájmu aj parkovacieho miesta.

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke Tento nový byt so záhradkou musíte vidieť. Nachádza blízko jazera v rodinnom dome s 3 bytmi. Dom bol kolaudovaný v 2016. V cene bytu sú aj 2 parkovacie miesta.

REB.sk Kompl rekonšt. 3izb byt na Vajnorska,

REB.sk Kompl rekonšt. 3izb byt na Vajnorska, REB REAL PARTNERS ponúka na predaj luxusne zrekonštruovaný 3izb byt s úžasnou atmosférou na Vajnorskej ulici, v tesnej blízkosti Trnavského mýta.

Pridať inzerát