Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zo staršej sestry expert na región

31.05.2007, 10:57 | Peter Kremský | © 2007 News and Media Holding

Rakúske realitné spoločnosti sa prebudili a vyzbrojené podporou investorov idú na východ

  • Tlačiť
  • 0

Horúce májové dni sú predzvesťou horúceho leta. Akoby to symbolizovalo atmosféru druhého ročníka realitného veľtrhu Real Vienna na výstavisku viedenského Pratra. Stredná a východná Európa žijú ošiaľom prudkého hospodárskeho rastu a výnimočného pribúdania investícií nielen do priemyslu a služieb, ale aj do nehnuteľností na bývanie, zábavu a nakupovanie. Rastie akvizičná horúčka, objavujú sa čoraz rozsiahlejšie a ohromujúcejšie projekty. Po máji príde leto. A bude horúce.

Na výstavisko v rakúskej metropole, ktorá sa cíti akousi staršou sestrou strednej Európy, prišlo tento rok o pätinu vystavovateľov viac. Z 250 boli dve tri pätiny zo zahraničia. Celý veľtrh sa ešte vždy zmestil do jednej haly a s najpopulárnejším realitným podujatím vo francúzskom Cannes sa Viedeň nedá porovnávať. No je zjavné, že v regióne sa niečo deje. A v mnohých prípadoch sú pri tom Rakúšania.

Odrazový mostík 

Do Viedne sa chodí, pretože tam vedia, ako na tomto trhu uspieť. Dobrým príkladom sú tamojšie investičné spoločnosti, ktoré svoj rýchly rast a úspech postavili najmä na realitách v Maďarsku, Česku či na Slovensku.

prater_upr.jpg

Teraz spoločnosti ako Immoeast, Meinl European Land alebo realitné fondy rakúskych bánk výrazne expandujú v Poľsku, Rumunsku alebo Rusku. Najrozsiahlejšie expozície na veľtrhu mali preto práve spoločnosti, ktoré už s podnikaním v regióne môžu preukázať bohaté skúsenosti a rady ich za dobrú odmenu ponúknu aj iným.

Rakúske líderstvo v tejto oblasti potvrdzujú aj štatistiky – z alpskej republiky prišla v minulom roku až pätina zo všetkých investícií do nehnuteľností v strednej a východnej Európe v celkovej výške 12,7 miliardy eur. Až za juhozápadnými susedmi Slovenska nasledovali Veľká Británia, Nemecko, USA či Francúzsko.

Rakúske spoločnosti majúce blízko k investovaniu do realít ukazujú pri získavaní zdrojov veľký apetít. Líder trhu Immo-east pred rokom získal na viedenskej burze 2,75 miliardy eur, tento rok pridal ďalšie miliardy. Veľká väčšina z nich skončí práve v strednej a východnej Európe. Hladná bola aj CA Immo, ktorá v apríli na burze získala 700 miliónov eur.

Peniaze pritom prichádzajú najmä od veľkých globálnych finančných hráčov, akými sú poisťovne, banky či hedge fondy. Namiesto toho, aby zakladali vlastné investičné fondy pre reformnú Európu či pobočky v Poľsku, Maďarsku alebo Česku, veľkí svetoví investori radšej využijú služby tých, čo sú v tomto regióne doma – najmä Rakúšanov.

Viedenskí realitní hráči si už získali dobré meno a sú pre globálnych investorov zaujímaví aj objemami, ktoré do nich možno investovať. Tie podľa Fritza Schweigera z CA Immo dosahujú 50 až 100 miliónov eur na jeden titul.

Čas zlatokopov

Pre drobných investorov tak ostávajú iba omrvinky, v prípade zvýšenia kapitálu CA Immo napríklad len 15 percent. Na druhej strane Immoeast počas posledného májového upisovania nových akcií uprednostnil súkromných investorov. K dispozícii bolo takmer 278 miliónov nových akcií lídra medzi realitnými žralokmi v stredo- a východoeurópskom rybníku.

real_vienna_tab1.jpg

Záujem pri kurze 10,20 eura za akciu bol podľa informácií spoločnosti zhruba dvojnásobný. Immoeast znížil mieru uspokojenia inštitucionálnych záujemcov, dopyt rakúskych súkromných investorov pokryli v plnej miere. Obe skupiny akcionárov presviedčajú perspektívy dvojciferných výnosov.

Je to i preto, že rakúske realitné spoločnosti sa preorientovali vo veľkej miere z nákupu hotových nehnuteľností, kde následný prenájom už nesľuboval také výnosy, na investície do výstavby. Navyše, drobných akciových investorov lákajú v Rakúsku na kúpu účastín i „vedľajšie efekty“.

Hlavne daňové, umožňujú im totiž obísť daň z kapitálových výnosov. Väčšina spoločností nevypláca dividendy a akcionár profituje len z rastu kurzu jeho cenných papierov. A tie sa po roku nezdaňujú, pripomína podľa Die Presse analytik BA-CA zameraný na nehnuteľnosti Alexander Hodosi.

Záujem o akcie Immoeastu je pochopiteľný. Spoločnosť naposledy zvýšila svoje výnosy z majetku o 180 percent na 130 miliónov eur. Hoci počet akcií sa medziročne rozšíril na dvaapolnásobok, zisk na akciu sa udržal na hodnote 35 eurocentov na kus. Perspektívy sú veľmi slušné. Firma vďaka novým akciám celkovo získala vyše 2,8 miliardy eur čerstvých peňazí, ktoré môže vrhnúť do realitných obchodov.

real_vienna_tab3.jpg

Vzápätí oznámila kúpu projektu nákupného centra Gold Plaza v rumunskom Baia Mare so 43-tisíc štvorcovými metrami úžitkovej plochy od miestneho Futurealu. Má sa začať stavať koncom roka a shopping centrum bude stáť sto miliónov eur.

Šéf Immoeastu Karl Petrikovics zdôrazňuje, že Gold Plaza je iba jedným z mnohých veľkých projektov, na ktorých spoločnosť v Rumunsku pracuje. „Krajina bude mať najväčší podiel na našom investičnom programe v obchodnom roku 2007/2008, približne tridsať percent,“ vysvetľuje.

Immoeast chce do nových projektov celkovo vložiť šesť miliárd eur. Svoje plány rozvíja aj na Slovensku. Z jeho peňazí sa buduje komplex Lakeside Park, začne sa stavať tretia veža Polusu či zatiaľ nezverejnený rezidenčný projekt v širšom centre.

real_vienna_tab2.jpg

Okrem toho Rakúšania nakupujú nákupné centrá v slovenských regiónoch. Od krajanov – rakúskeho BigBoxu či Delty. Projekty sa pritom predávajú zhruba v čase, keď už sú uzatvorené zmluvy s budúcimi nájomníkmi a blíži sa začiatok výstavby. Určitý podiel na projekte ostáva pôvodnému majiteľovi, ten sa prevedie až po otvorení budovy.

Ešte ďalej

Ešte viac na východ sa nedávno pozrel Meinl European Land. Šéf materskej spoločnosti Meinl Bank Julius Meinl V. oznámil, že štartujú projekt výstavby obchodného centra na severe Moskvy. Čísla sú impozantné: 60 hektárov, 250-tisíc štvorcových metrov, 300 miliónov eur.

A, pravdaže, rendita. Tá by mala dosiahnuť po otvorení v roku 2009 pätnásť percent. Už tento rok by mala do kasy začať prinášať peniaze i investícia (125 miliónov eur) do stotisícmetrového obchodného komplexu v Petrohrade. Rusi sa pre Meinl stali kľúčovým trhom, z vyše dvoch miliárd eur tam majú približne dve pätiny. Mimochodom, aj Meinl European Land sa v tomto roku kapitálovo vyzbrojil, základné imanie zvýšil o 1,5 miliardy eur.

Pokračuje tak deľba práce, keď veľkí rakúski investori získavajú peniaze globálnych hráčov, aby ich investovali v strednej a východnej Európe a vytvorili zisky, ktoré sú na západe Európy nevšedné. No na rozvíjanie konkrétnych projektov využívajú miestnych, prípadne menších rakúskych developerov alebo svoje dcérske spoločnosti, vytvorené odkúpením developerských firiem priamo v regióne. Takéto stredoeurópske dcéry si napríklad v posledných rokoch vybudovali finančná divízia amerického General Electric alebo holandská banka ING vo forme stredoeurópskeho fondu ING REIM.

Foto – Profimedia.cz

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Immoeast dychtivo nakupuje v Česku a Rumunsku

Za kancelárie v Prahe a Brne, ako aj Polus v Constante zaplatili Rakúšania takmer 400 miliónov eur

TriGránit má miliardy eur na nové projekty

Immoeastu pribudol ďalší Polus

Immoeastu zachutili byty

Košická Optima sa posúva (aktualizácia)

Diskusia (0 reakcií)