Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Zomrel Štefan Šlachta, bývalý hlavný architekt Bratislavy

27.05.2016 | ds | SITA

Vo štvrtok podvečer zomrel vo veku 76 rokov významný slovenský architekt, profesor Štefan Šlachta. Prehral boj s chorobou, zomrel v kruhu rodiny, informovala manželka Daniela Šlachtová tlačovú agentúru TASR. Pohreb sa uskutoční vo štvrtok 2. júna o 11.45 v bratislavskom krematóriu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Na úmrtie Š. Šlachtu už včera večer reagovala na sociálnej sieti Ingrid Konrad. „Práve som sa dozvedela, že nás navždy opustil architekt Štefan Šlachta. Šok... Česť jeho pamiatke,“ napísala jeho nasledovníčka na pozícii hlavnej architektky Bratislavy.

Štefan Šlachta sa narodil 6. decembra 1939 v Ružomberku. Po ukončení štúdia na Fakulte architektúry Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave pôsobil ako asistent u profesora Vladimíra Karfíka, jednej z najväčších osobností československej architektúry 20. storočia.

Neskôr pracoval v Dopravoprojekte, v Štátnom ústave pamiatkovej starostlivosti a od roku 1990 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde bol prorektorom (1991 - 1993) a rektorom (1994 – 2000). V rokoch 1998 až 2002 bol poslancom Národnej rady SR za Stranu občianskeho porozumenia.

Štefan Šlachta bol zakladajúcou osobnosťou Spolku architektov Slovenska (SAS) a jeho prvým prezidentom (1990 - 1994). Prezidentom spolku bol aj v rokoch 2002 až 2008. Je autorom desiatok článkov a príspevkov do domácich i zahraničných publikácií najmä o architektúre 20. storočia a medzivojnovej moderny.

V roku 2004 sa stal laureátom ceny Emila Belluša za celoživotné dielo v oblasti architektúry. Pri jej vyhlásení SAS zdôvodnil udelenie jednej z najvýznamnejších cien za architektúru u nás Štefanovi Šlachtovi medzi iným tým, že sa celoživotným dielom zaslúžil o rozvoj architektúry na Slovensku tak, ako doteraz málokto a odkrýval hodnoty modernej a súčasnej architektúry. Vychoval rad študentov, zaslúžil sa o popularizáciu slovenskej architektúry.

V 90. rokoch bol spoluzakladateľom, prvým predsedom a neskôr prezidentom SAS. Pričinil sa tiež o vznik Slovenskej komory architektov. Štefan Šlachta sa vypracoval na prvú osobnosť architektonickej obce na Slovensku a bol najznámejším reprezentantom nášho architektonického života v zahraničí.

Štefan Šlachta bol neúnavným iniciátorom a organizátorom odborných diskusií, konferencií, výstav, prednášok doma aj v zahraničí. Pôsobil aj ako hlavný architekt mesta Bratislava (2006 - 2011). Ako prvý sa pustil do veľkorysého výskumu diela architekta Ladislava Hudeca a ďalších architektov slovenského pôvodu, ktorí pôsobili v zahraničí, informuje SAS na profile na sociálnej sieti.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)