Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Neďaleko Račianskeho mýta chcú zrekonštruovať 96-ročný dom

29.03.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

V širšom centre Bratislavy sa pripravuje prestavba takmer storočného bytového domu. Spoločnosť Prozet chce na Beskydskej ulici zrekonštruovať a rozšíriť stavbu z roku 1921. Celkovo by mala vzniknúť asi tridsiatka bytových jednotiek.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

potraviny

História budovy sa začala písať krátko po prvej svetovej vojne. Využívaná bola vyše 80 rokov, keď ju v roku 2008 museli jej vtedajší obyvatelia opustiť. Budova, ktorú tvorilo jedno podzemné a tri nadzemné podlažia, v čase zatvorenia nespĺňala základné stavebno-technické normy. Správa z tohto obdobia hovorí aj o tom, že 27 bytov nemalo vyhovujúci hygienický štandard.

Budova uplynulých 10 rokoch chátrala, aj keď objekt už v čase zatvorenia získal nového majiteľa. Budovu kúpila za 25 miliónov slovenských korún spoločnosť LR Consulting, ktorá tu plánovala postaviť opatrovateľský dom pre seniorov, ktorý by zahŕňal aj zdravotnícke prevádzky. Plány boli pritom pri predaji dôležité. Budovu totiž predávala mestská časť Staré Mesto v súťaži a nerozhodovala len cena, ale aj plán využitia.

Majiteľ budovu síce získal, predaj ju však ďalšiemu majiteľovi. Vlastníkov mala táto stavba viacero, jej predajná cena vždy stúpala. Aktuálne budovu s pozemkami vlastní firma Prozet, ktorá už pred vyše troma rokmi rozbehla plány na jej prestavbu.

Neprehliadnite

Bratislavská eseročka chce zachovať pôvodné využitie stavby. Pomôcť má tomu prestavba a dostavba celého komplexu. Firma počíta so zachovaním jedného podzemného podlažia a k trom nadzemným podlažiam chce pridať ďalšie tri, pričom štvrté a piate podlažie majú byť riešené na dvoch úrovniach šikmého prestrešenia.

Investor počíta s tým, že na prvom podzemnom a prvom nadzemnom podlaží by umiestnil 26 parkovacích stojísk. Na druhom až šiestom podlaží má byť celkovo 27 bytových jednotiek.  Podľa dokumentov, ktoré firma predložila ešte v roku 2014 mestu, chce ponúknuť na predaj 10 štvorizbových bytov. Až šesť z nich má byť riešených ako mezonetové. Ponuku má dopĺňať osem dvojizbových a šesť trojizbových bytov.

Veľkosť pozemku je 967 štvorcových metrov. Úpravami a zmenami má narásť podlahová plocha bytov z 1 410 na 2 585 štvorcových metrov. Dopravné pripojenie objektu je riešené dvoma vjazdami z Beskydskej ulice. S daným projektom súhlasilo pred tromi rokmi aj hlavné mesto. Investor aktuálne začína stavebné konanie v mestskej časti.

Spoločnosť Prozet je dcérskou firmou developera Apollo Group. Známy je napríklad projektmi Podunajská brána v Podunajských Biskupiciach či Condominium Devín. V úvodnej fáze developovala aj projekt Mendelsohn, ktorý dnes patrí inému majiteľovi. 

  • Tlačiť
  • 3

Tagy potraviny