Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Mesto reaguje na „lanovku“: Návrh vnímame ako víziu, nie ako projekt

10.03.2017 | tv | © 2017 News and Media Holding

K plánom prepojiť chystanú autobusovú stanicu s Petržalkou nadzemnou dráhou sa najnovšie vyjadrilo aj vedenie mesta. Bratislava poukázala na to, že predstavený projekt má nedostatky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

V pondelok predstavil developer HB Reavis plán ako zatraktívníť pripravované nákupné centrum a autobusovú stanicu v jednom a zároveň pomôcť doprave. Verejnosti tak predstavil projekt nadzemnej dráhy, ktorá by spojila Stanicu Nivy s Petržalkou.

„Navrhujeme vybudovať veľkokapacitný parkovací dom na petržalskej strane napojený na nadzemnú elektrickú dráhu, potenciálne integrovanú do systému verejnej hromadnej dopravy,“ uviedol Adrián Rác, výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia.

Neprehliadnite

Projekt, ktorý developer vyčíslil na 80 miliónov eur mal pomôcť lokalite vo viacerých ohľadoch. „Riešenie môže efektívne odľahčiť križovatky, komunikácie aj most Apollo,“ konštatoval  A. Rác, ktorý poukazal na to, že v rámci predbežných rokovaní sa na všetkých úrovniach stretli s porozumením a pozitívnymi reakciami.

Ako sa však ukazuje, mesto vníma nápad opatrnejšie. „Bratislavčania už majú skúsenosti s rôznymi sľubmi, predstavami a víziami. Kým však nie je na stole konkrétny návrh, obsahujúci konkrétne riešenia napojenia na nosné dopravné systémy v meste, posúdenie vplyvov na dopravu, návrh vysporiadania pozemkov a v neposlednom rade financovanie, dovtedy takéto návrhy stále vnímame v rovine vízie, nie v rovine projektu,“ znie stanovisko vedenia mesta.

Trasa, ktorou má viesť lanovka.Zdroj: HB Reavis

Mesto poukazuje na to, že o takýchto projektoch by sa mala viesť širšia diskusia. „Týkajú sa celého mesta, všetkých ľudí, nie iba developerských zámerov,“ argumentuje mesto a dodáva, že nápad by mal byť viac koordinovaný. „Nemáme nič proti proaktívnym návrhom developerov, môžu priniesť aj dobré veci. Avšak pri takto zásadných veciach je jednoznačne dôležitá koordinácia s odbornými útvarmi mesta a odbornou aj laickou verejnosťou,“ znie v stanovisku.

Kým mesto je zdržanlivé, podporu projektu vyjadril bratislavský župan Pavol Frešo. „So spoločnosťou HB Reavis o tomto smelom pláne rokujeme a pomáhame ho zrealizovať,“ napísal na sociálnej sieti v deň predstavenia projektu. „Našim cieľom je, aby sa táto veľkokapacitná lanovka po vybudovaní začlenila do systému integrovanej dopravy. Na jeden lístok by teda cestujúci mohli okrem autobusov, trolejbusov, električiek a vlakov, mohli využívať aj lanovku,“ doplnil.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy lanovka, Stanica Nivy