Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najväčší developeri: Pozrite si, kto stavia najviac kancelárií

10.08.2017, 05:02 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Kým bytová výstavba na Slovensku sa z krízového prepadu spamätala už pred tromi rokmi, výstavba kancelárií sa začala rozbiehať až vlani. Developeri však v minulom roku dokončili administratívne priestory len s tretinovou plochou v porovnaní s predkrízovým vrcholom. Podstatne viac kancelárií pribudne v najbližších dvoch rokoch. Kto sú najväčší developeri kancelárií na Slovensku?

  • Tlačiť
  • 0

Jednoznačnými kráľmi kancelárskeho segmentu sú HB Reavis a J&T Real Estate. Kým v minulých piatich rokoch im s odstupom ešte sekundovala Penta, v objeme aktuálne realizovanej výstavby nemajú rovnocenných súperov.

Rebríček zostavený portálom TREND Reality v spolupráci s realitnou poradenskou spoločnosťou JLL je v porovnaní s minule zverejneným poradím najväčších bytových developerov poznamenaný faktom, že do sledovaného obdobia spadajú štyri najslabšie roky, odkedy je kancelárska výstavba oficiálne sledovaná.

Rebríček developerov podľa plochy odovzdaných kancelárií 2012 – 2017
Poradie Developer Kancelárska plocha* Najvýznamnejšie projekty
1. HB Reavis 88 415 Twin City, Forum BC, Aupark Tower Košice
2. J&T Real Estate 59 921 Westend Gate, Zuckermandel
3. Penta Investments 41 015 Rosum, Digital Park III
4. Immocap 19 580 Central
5. Global Group 16 500 Cassovar II
6. CA Immo 14 568 BBC I Plus
7. Freund Invest 9 154 AB Hraničná
8. Cresco Group 8 303 Uniq Staromestská
9. ITB 7 610 Business Garden Štefánikova, Wallenrod
10. Corwin Capital 7 197 Blumentál I
Zdroj: JLL, TREND Reality, * kancelárska plocha odovzdaná klientom v danom období

Do rebríčka spadajú budovy dokončené od začiatku roka 2012 do konca júna 2017. V druhom polroku sa očakáva ešte dokončenie budov Panorama Business II a Zuckermandel CX (obe J&T Real Estate), Stein2 Offices (AMW Development) a dlho rozostavanej Green Cube.

„Dnes už podstatne saturovaný bratislavský trh by mal počas najbližších dvoch rokov absorbovať približne 250-tisíc štvorcových metrov novej plochy. Keď to porovnáme s päťročným priemerom, vidíme takmer trojnásobný nárast,“ hodnotí Dalibor Surový, vedúci oddelenia kancelárskych nehnuteľností JLL Slovensko.

Neprehliadnite

Pri pohľade na aktuálne rozostavané administratívne budovy je poradie na čele opačné, kraľuje J&T Real Estate pred HB Reavisom s veľkým odstupom pred ostatnými. JTRE realizuje okrem spomínaných dvoch projektov aj Westend Plazza a Panorama Business III. HB Reavis začal s výstavbou Nivy Tower a pokračuje s Twin City Tower. Spolu zabezpečia viac ako polovicu novej kancelárskej plochy, ktorá je aktuálne vo výstavbe.

Za nimi nasleduje realitná odnož UniCredit Banky – UCTAM, ktorá vlani kúpila budovu bývalého BBC 4 a spustila jej kompletnú rekonštrukciu do najvyššieho štandardu. Väčší projekt ešte realizuje S-Immo AG, keď v Petržalke stavia Einsteinova Business Center. Penta sa pustila v Košiciach do druhej fázy svojho projektu BCT.

Panorama Business IIIZdroj: J&T Real Estate

Rebríček developerov podľa plochy rozostavaných kancelárií
Poradie Developer Kancelárska plocha Projekty
1. J&T Real Estate 86 000 Westend Plazza, Panorama Business II, III, Zuckermandel
2. HB Reavis 64 000 Nivy Tower, Twin City Tower
3. UCTAM 20 000 BBC 4 (rekonštrukcia)
4. S-Immo AG 19 000 Einsteinova Business Center
5. Penta Investments 12 000 BCT 2 Košice
Zdroj: JLL, TREND Reality

„Takáto výrazná aktivita výstavby nových administratívnych projektov v Bratislave je poháňaná jednak pozitívnym ekonomickým sentimentom a rovnako „apetítom“ firiem po lepšom a kvalitnejšom pracovnom prostredí. Na druhej strane, i napriek stabilnému ekonomického rastu, môže byť obsadzovanie nových priestorov pre týchto aktívnych hráčov o niečo náročnejšie, keďže viaceré renomované spoločnosti v Bratislave už svoje sídlo zmenili,“ dodáva D. Surový.

Einsteinova Business CenterZdroj: S Immo AG

Developeri však majú veľké plány aj do budúcnosti. HB Reavis už na jeseň predstaví projekt budovy, ktorá nahradí Apollo Business Center I zatvorené predvlani pre problémy so statikou a tiež ďalšiu časť Twin City. Pokračuje aj v príprave Forum BC 2. J&T Real Estate postaví kancelárie aj v rámci ohlásených projektov Eurovea 2 a Klingerka, kancelársku časť bude mať zrejme aj River Park 2. Obaja najväčší kancelárski developeri spoločne pripravujú aj projekt dvoch stometrových veží Alfa Park v rámci plánovanej štvrte Nové Lido v Petržalke.

Dve administratívne veže má priniesť aj druhá etapa projektu Sky Park od Penty, ktorá pripravuje kancelárie aj v novej štvrti Bory medzi Lamačom a Devínskou Novou Vsou. Jeden z najväčších najmä rezidenčných hráčov YIT prinesie kancelárie v rámci areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne a tiež pripravuje tretiu fázu Reding Tower na Račianskej. Kancelársky blok bude aj súčasťou petržalského Einparku od Corwin Capitalu.

EcoPoint Košice - vizualizácia druhej etapyZdroj: CBRE

Pri bratislavskom letisku sa chystá aj výstavba piatej etapy Galvaniho Business Centra. Spoločnosti z portfólia Ivana Kmotríka postavia kancelársky vežiak Tower 5 pri novom Národnom futbalovom štadióne, ďalšie plánujú aj v projektoch Green Park pri Sade Janka Kráľa a Office Prístavná 1 v areáli bývalých tlačiarní na Nivách.

V Košiciach začína rakúsko-nemecký developer Bischoff & Compagnons Property Networks stavať druhú etapu Eco Pointu s 10-tisíc štvorcovými metrami kancelárií. Väčšia plocha pribudne aj v tretej etape Business Centra Košice.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy automobilový priemysel, Jaguar Land Rover, nelegálne zamestnávanie

Diskusia (0 reakcií)