V parížskej štvrti La Villette v 19. obvode stavajú Parížsku filharmóniu (La Philharmonie de Paris) od Ateliers Jean Nouvel. Stavenisko ohraničuje z východu Boulevard Sérurier, komunikácia paralelná s mestským okruhom Boulevard Périphérique. Pri severozápadnom úseku obchvatu, vyše 7 kilometrov od filharmónie, plánujú v štvrti Batignolles výstavbu justičného paláca od Renzo Piano Workshop.
Fiharmónia stojí v juhovýchodnom rohu Parc de la Villette, kde od roku 1982 rastie komplex kultúrnych stavieb v areáli bývalých bitúnkov a dobytčích trhov. Susedí s prvým postaveným objektom v areáli, koncertnou sieňou pre rockovú a populárnu hudbu Zénith (Chaix & Morel et associés, 1984) a s komplexom Cité de la Musique (Christian de Portzamparc 1995).
Pre jej členitý tvar budovu nazývajú bâtiment-paysage (budova – krajina). Vedú k nej dve rampy, užšia k administratívnym priestorom, druhá k vstupu vo výške 12 metrov na úrovni Boulevard Périphérique, kam bude orientovaná elektronická svetelná tabuľa informujúca o aktuálnom programe.

Na obklady použijú oceľové platne, takzvané tourbillony (víry), prispôsobené zložitým zakriveným plochám, a hliníkové štvorboké dosky, ktoré uložia tak, že sa budú prekrývať a tvarom pripomínať vtáky.

Trojuholníková strecha vo výške takmer 37 metrov s inštalovanými solárnymi panelmi bude sprístupnená.
Hlavným priestorom bude asymetrická koncertná sieň so strešným oknom. Priestor, obkolesený na rozličných úrovniach balkónmi, bude mať v úprave pre koncerty symfonického orchestra kapacitu 2 400 miest. Na jazzové a rockové koncerty prispôsobia hľadisko až pre 3-tisíc poslucháčov. Pódium je dimenzované pre 120-členný orchester, alebo 240-členný spevácky zbor.

Parížska filharmónia sa zaradí k svetovej špičke koncertných siení. Ateliers Jean Nouvel spolupracujú s Nagata Acoustics, ktorí sa podieľali na projekte Elbphilharmonie, a s Marshall Day Acoustics, spoluautormi projektu Grand Canal Theatre v Dubline. Najvzdialenejšie miesto v hľadisku bude len 32 metrov od pódia. Akustiku testovali na 5-tonovom modeli z lakovaného MDF v mierke 1:10 zhotovenom vo Wiesenbronne pri Würzburgu s presnosťou na desatinu milimetra.

Koncertná sieň, ktorej konštrukciu práve stavajú, si vyžiada približne štvrtinu z celkových nákladov 336 mil. eur. Projekt sa stal jedným z akcentov Grand Paris, iniciatívy bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Panuje všeobecné presvedčenie, že nová vláda nákladnú stavbu nespochybní, jej dokončenie sa predpokladá na jeseň 2014.

Projekt veľkej koncertnej siene vypracoval už v roku 1984 de Portzamparc pre Cité de la Musique, kde však napokon zrealizovali len sieň pre komorné koncerty pre 800 divákov.

Po dokončení filharmónie budú v Paríži štyri siene pre symfonické koncerty – k Theatre des Champs Elysées a nedávno zrenovovanej Salle Pleyel z 20. rokov, pribudne na budúci rok auditóriium v Radio France, navyše uvažujú o koncertnej sieni v novej zástavbe Seguinovho ostrova. Jedine filharmónia však poskytne priestor pre viac ako dvetisíc divákov.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Vizualizácie - Artefactory; Ateliers Jean Nouvel; Gaston & Septet
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.